05.07.2012
Agnieszka Muszka

Przychodnia z przyszłością

Przychodnia z przyszłością

Mieszkańcy gminy Gryfów Śl. z trudnościami w dostępie do służby zdrowia zmagali się od lat. Rozpoczęta przed rokiem budowa własnej gminnej przychodni miała to zmienić. Już wkrótce podwoje nowego ośrodka zdrowia otworzą się dla pierwszych pacjentów.

Po ponad roku prac nad przygotowaniem i realizacją budowy nowej przychodni można już dziś śmiało zaryzykować stwierdzenie, że inne gminy chyba zaczną z zazdrością spoglądać na to najważniejsze osiągnięcie obecnej kadencji gryfowskiego samorządu. Wiele się mówiło o tej inwestycji, bo nie brakowało tych, którzy snuli czarne scenariusze i bajali o niebagatelnych kwotach i trudnościach. Jednak – na szczęście – żadna z tych złowróżbnych hipotez się nie potwierdziła. Oczywiście trudności pojawiały się, ale nie było to nic, z czym burmistrz Olgierd Poniźnik i jego współpracownicy nie mogliby sobie poradzić. Dziś władze Gryfowa z dumą spoglądają na nowy obiekt, który imponująco wygląda nie tylko z zewnątrz, ale także w środku. Drzwi wejściowe posiadają fotokomórkę, więc nikt nie będzie miał problemów z ich otwarciem. Są podjazdy dla niepełnosprawnych i matek z wózkami dziecięcymi, a korytarze i gabinety są wykończone w radosnych żółto-bezowych barwach, co nastraja optymistycznie i tworzy pewien komfort psychiczny. Można by wprost rzec, że mimo uciążliwości choroby chciałoby się być pacjentem tej placówki, bo są odpowiednie warunki i dobra perspektywa medyczna. Koszt samej budowy, który poniosła gmina, to ok. 2.000.000 zł (wykonawcą była rodzinna firma STOLBRAT z Ubocza). Natomiast wyposażenie obiektu to kolejne 3.000.000 zł. Koszty te poniesie Wielospecjalistyczny Szpital – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu pod wodzą dyrektor Zofii Barczyk, któremu obiekt w Gryfowie został powierzony na zasadzie użyczenia już w kwietniu tego roku.

Choć obiekt nie jest jeszcze wyposażony, to i tak robi ogromne wrażenie. Na ponad 900 metrach kwadratowych zlokalizowana będzie nie tylko podstawowa opieka zdrowotna, ale także znajdą swoje miejsce gabinety dwudziestu specjalistów, pracownia RTG, tomograf komputerowy, USG i do poboru badań. Dodatkowo w obiekcie funkcjonować będzie apteka. Wszystko po to, by korzystanie z usług medycznych było kompleksowe i – szczególnie wobec starszych pacjentów – bezproblemowe. W poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej gryfowianie będą mogli korzystać z gabinetów lekarza internisty, pediatry, pielęgniarki środowiskowej – rodzinnej i pielęgniarki położnej – rodzinnej. Jeśli zaś chodzi o kadrę medyczną to – jak zapewnia dyrektor Zofia Barczyk – będzie to swego rodzaju ewenement w regionie, gdyż tak szerokiego dostępu do niezwykle różnorodnej gamy specjalistów dotąd brakowało. W nowej przychodni znajdzie się więc poradnia otolaryngologiczna, okulistyczna, reumatologiczna, ginekologiczno-położnicza, zdrowia psychicznego, terapii uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu, medycyny sportowej, diabetologiczna, chirurgii ogólnej i urazowo-ortopedycznej, kardiologiczna, nefrologiczna, urologiczna endokrynologiczna, onkologiczna, neurologiczna, neurochirurgii, medycyny pracy a być może także i stomatologiczna. W projekcie ujęte jest również otwarcie gabinetu fizjoterapii i punkt pobierania materiału do badań. Oprócz tego, o czym już było wspominane, będą funkcjonowały pracownie USG, RTG oraz tomografii komputerowej i apteka.

Jednak aby to wszystko mogło zadziałać jak należy zarówno dyrektor Zofie Barczyk i burmistrza Olgierda Poniźnika czeka kilka tygodni kolejnych starań o ostateczne odbiory i pozyskanie niezbędnych pozwoleń, które pozwolą na oddanie obiektu do użytku dla lokalnej społeczności. Tymczasem wokół tematu nowej przychodni narosło wiele mitów, które niewiele mają wspólnego z rzeczywistością.

– Oczywiście dostęp do świadczeń medycznych w naszej przychodni będzie bezpłatny, bo usługi te będą zakontraktowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia – zapewnia burmistrz Olgierd Poniźnik. – A jeśli chodzi o samych pacjentów, to zachęcam już dziś, by po uruchomieniu placówki zapisać się w tym ośrodku zdrowia. Ja sam jako pierwszy tak uczynię i zachęcam do tego także pozostałych mieszkańców naszej gminy. Będzie tu dostęp do najlepszych lekarzy w regionie i na najlepszym poziomie.

Znając renomę i innowacyjność zgorzeleckiego szpitala nie można wątpić, że tak w istocie będzie. Plany są bardzo ambitne, ale nie niemożliwe do zrealizowania. Otwarcie podwojów nowej przychodni poprzedzi tzw. „biała niedziela”, podczas której każdy chętny będzie mógł przyjść, zobaczyć i przekonać się, że tutaj warto być leczonym. Prawdopodobnie będzie to ostatni weekend września, a w październiku gryfowski ośrodek zdrowia ruszy pełną parą, by służyć lokalnej społeczności i nieść ulgę w cierpieniu.

Drukuj/generuj pdf

Na skróty