15.09.2009
Agnieszka Muszka

Przeprawa zamiast objazdu

Przeprawa zamiast objazdu

Już wkrótce most na Kwisie w kierunku Wieży zostanie zamknięty i poddany kompleksowemu remontowi. Jeśli zabiegi burmistrza Gryfowa nie odniosą skutku mieszkańców Wieży czeka 20-kilometrowy objazd.

Ten most to cała historia, ponieważ nie możemy się zgodzić na to by, by mieszkańcy Wieży robili objazd długości ponad 20 km jadąc na zakupy do Gryfowa, nie mówiąc już o codziennym dojeździe do pracy – mówi burmistrz Olgierd Poniźnik.

 

W związku z tym miejscowy samorząd podjął działania wymuszające na inwestorze, czyli Zarządzie Dróg Wojewódzkich, żeby wykonali remont cząstkowy i umożliwili ruch wahadłowy. Okazało się, że ze względów technologicznych i bezpieczeństwa jest to niemożliwe.

 

Podjąłem decyzję, by ze względu na tę sytuację zwrócić się do wojska o wybudowanie mostu tymczasowego i dzięki wsparciu gen. Józefa Rzemienia dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego przyjechał do nas dowódca 6 Ośrodka Przechowywania Sprzętu z Głogowa i po konsultacji wynika, że taki most można tutaj postawić – informuje burmistrz Poniźnik.
Byłby to most przez Kwisę na wysokości ul. Łąkowej. Obecnie władze gminy są na etapie prośby do wojewody dolnośląskiego o wystąpienie do Ministra Obrony Narodowej Bogdana Klicha. 1 września do Urzędu Gminy i Miasta w Gryfowie wpłynęła informacja, że wojewoda wystąpił do ministra o to, by wyraził zgodę na użycie sił i środków na budowę tej tymczasowej przeprawy.

 

Mam nadzieję, że minister Bogdan Klich taką zgodę wyrazi i ta przeprawa powstanie, ponieważ 15 września ten duży most w kierunku Wieży zostanie zamknięty – mówi burmistrz Gryfowa. -Wierzę, że uda nam się to zrealizować, by nie było napięć wśród mieszkańców Wieży i okolicznych sołectw.

 

Najgorszy scenariusz jest taki, jak wstępnie proponowało Sudeckie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych, by poprowadzić objazd od Gryfowa Śl. ul. Rzeczną przez Proszówkę, Mirsk do Wieży, co w sumie daje 20 km. Trudno zatem się dziwić władzom, że starają się zapobiec takim utrudnieniom, w których przez najbliższe 3 miesiące to przede wszystkim mieszkańcy byliby poszkodowani. Z uwagi na most drogowy zniszczony licznymi podtopieniami i powodziami remont jest konieczny, i to nie podlega dyskusji. Miejmy jednak nadzieję, że odbędzie się on bez szkody dla gryfowian, w czym pomóc może decyzja Ministra Obrony Narodowej.

 

Ziemia Lubańska Nr 17(376) * 9-23.09.2009

Drukuj/generuj pdf

Na skróty