23.11.2011
Agnieszka Muszka

Proszówka Wita Turystów

Proszówka Wita Turystów

Jesteśmy pierwszym sołectwem w Gminie Gryfów Śląski, które może pochwalić się tego typu obiektem. Te witacze z piaskowca są solidnym fundamentem pod rozwój  i rozbudowę naszej Proszówki. Dzięki projektowi Odnowy Wsi Dolnośląskiej otrzymaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego grant finansowy na wykonanie dwóch witaczy oraz organizację biesiady wielopokoleniowej pod nazwą Promocja Idei Odnowy Wsi Dolnośląskiej „Marcińskie Świetowanie”.

W tym roku była to dla mieszkańców Proszówki wyjątkowa okazja do świętowania.  Był to moment, w którym otworzyła się kolejna karta historii naszej Małej Ojczyzny. Dzięki pomysłowi, wspólnej myśli, pracy i dobrej woli wielu osób ze Stowarzyszenia Rozwoju Proszówki i Rady Sołeckiej. 12 listopada mieliśmy okazję zaprezentować wspólne dzieło, które będzie pełnić funkcję promocyjne miejscowości, witać wszystkich odwiedzających nas turystów oraz stanie się naszą wizytówką. Byliśmy świadkami odsłonięcia i poświęcenia Witaczy Proszówki z piaskowca. Zgodnie z nazwą Marcińskiego Świętowania do odsłonięcia zaprosiliśmy solenizanta Marcina Niebieszczańskiego oraz skoro jest to impreza wielopokoleniowa –  najstarszego mieszkańca Proszówki Pana Mieczysława Tarazewicz. Uroczystego odsłonięcia również dokonała Prezes LGD Partnerstwo Izerskie, Burmistrz Gminy i Miasta Gryfów Śląski, Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Proszówki i Właściciel Firmy ABI-POL Proszówka. W tym miejscu ogromne podziękowania składamy na ręce wykonawcy przepięknych witaczy z piaskowca Januszowi Niebieszczańskiemu – Firma ABI –POL Proszówka. Dodatkowe podziękowania składamy Prezes LGD Partnerstwo Izerskie Pani Bożenie Mulik, Burmistrzowi Gminy i Miasta Panu Olgierdowi Poniźnik oraz Panu Markowi Makowskiemu Kierownikowi Zarządu Dróg Powiatowych, oraz Państwu Kobyłka za nieodpłatne użyczenie terenu pod witacz.

Po uroczystościach odsłonięcia wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do wspólnego biesiadowania w świetlicy. Rozpoczęło się od prezentacji multimedialnej Prezes Stowarzyszenia Agnieszki August o osiągnięciach zrealizowanych i planach na przyszłość Stowarzyszenia Rozwoju Proszówki. Już na stałe podczas tej imprezy wpisał się w program konkurs kulinarny. W tym roku staropolskie potrawy rodzinne były przygotowywane z indyków. Do konkursu przystąpiło 6 drużyn kulinarnych ze swoimi przysmakami: Sołtysowe Gosposie z Proszówki „Wieś-mak nadziewany”, Alina Niebieszczańska „Indyk pieczony z warzywami i pasztet z indyka”, Jacek z córeczkami z Gryfowa Śląskiego „A`romantyczny indyk strzaskany na brąz”, Koło Gospodyń Wiejskich z Brzezińca „Indyk po Polsku”,  Śliczne Wieżyczki z Wieży „Indyk a`la Wieża”, Gosposie z Krzewia Wielkiego „Rogale Marcińskie”. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Dodatkowo dla 3 najlepszych drużyn komisja oceniająca potrawy w składzie: Bożena Mulik – prezes LGD Partnerstwo Izerskie, Katarzyna Nowak – dyrektor Zamku Czocha, Olgierd Poniźnik – Burmistrz Gminy i Miasta oraz Robert Skrzypek – Przewodniczący Rady Miejskiej wręczyła ufundowane nagrody I miejsce: Jacek z córeczkami, II miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich z Brzezińca, III miejsce: Gosposie z Krzewia Wielkiego.

Wspólne biesiadowanie przy muzyce Dj-a Mariusza Swastka oraz przyśpiewkach Zespołu Folklorystycznego Sołtysowe Gryfinki trwały do późnych godzin. Wszyscy biesiadnicy kosztowali przepysznych konkursowych potraw z indyka, sałatek i słodkich wypieków. Dodatkowo dzięki uprzejmości Zakładów Mięsnych Dariusza i Marka Niebieszczańskich otrzymaliśmy stół wiejski, który uginał się od przepysznych firmowych wyrobów mięsnych. Jak zawsze Koło Gospodyń Wiejskich z Proszówki nie zawiodło nas i przygotowało pyszne pierogi z serem oraz kapustą i grzybami.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego pięknego symbolu Proszówki. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, radę i pomoc podczas realizacji uroczystości Promocji Idei Odnowy Wsi Dolnośląskiej „Marcińskie Świętowanie”. Wszystkim drużyną kulinarnym gratulujemy. Już dziś zapraszamy za rok na kolejną wspólną, wielopokoleniową biesiadę „Marcińskie Świętowanie”.

sporządziła:

Anna Zawisza

 

 

Drukuj/generuj pdf

Na skróty