03.03.2023
Paweł Cerkanowicz

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Gryfów Śląski

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Gryfów Śląski

Sporym zaskoczeniem dla wielu była poniedziałkowa wizyta szefa rządu w Gryfowie Śląskim. To tu premier wraz z ministrami przedstawił założenia programu Senior+.

Klub Seniora W Gryfowie Śląskim oddany do użytku został w czerwcu 2021 roku. Od tego czasu służy seniorom, ale odbywały się tam i inne spotkania. Gościły przedszkolaki, gościli uczniowie. Seniorzy pięć dni w tygodniu popołudniami spotykają się tu, żeby porozmawiać, pograć np. w szachy, czy rozwijać swoje zdolności manualne i artystyczne. Same seniorki, które biorą udział w zajęciach przyznają, iż dzięki staraniom Burmistrz Poniźnika mają dzisiaj drugi dom, z którego są bardzo zadowolone.

W poniedziałkowe popołudnie 27 lutego 2023 roku gryfowski Klub Seniora gości wyjątkowe osoby. To tu informację o zmianach w programie Senior+ zaprezentowali podczas konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki oraz minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg i sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Marzena Machałek. W gryfowskim klubie seniora gościli także Jarosław Kresa Wicewojewoda Dolnośląski, Krzysztof Mróz Senator RP oraz Rafał Ślusarz Senator RP a także gospodarz tego miejsca, czyli Olgierd Poniźnik Burmistrz Gminy i Miasta Gryfów Śląski.

Jeszcze przed spotkaniem Burmistrz Poniźnik przyznawał, iż to wyjątkowy dzień dla miasta i jego mieszkańców a w wizycie szefa rządu i ministrów pokłada ciche nadzieje na uzyskanie wsparcia dla dalszego funkcjonowania Klubu Seniora.

– To jest bardzo duże wyróżnienie przede wszystkim dla seniorów tych czterdziestu, których dzisiaj tutaj mamy. Oni z zaciekawieniem przyjęli tą propozycję. – mówił Olgierd Poniźnik – Nie ukrywam, że bardzo liczę na przyjazd pani Marleny Maląg minister rodziny i polityki społecznej, dlatego, że chcemy jeszcze odwiedzić żłobek, ale także porozmawiać o pieniądzach, o kasie, że tak powiem na moduł II na normalne funkcjonowanie [klubu seniora] – dodawał burmistrz Gryfowa Śląskiego, który zaznaczał, iż Gmina złożyła już wniosek i liczy na jego pozytywną ocenę.

Premier oraz ministrowie spotkali się z seniorami. Przez kilkanaście minut rozmawiali z paniami, które opowiadały o klubie i o tym, co na co dzień robią. Później przyszedł czas na konferencję prasową.

-W realizacji naszej polityki kluczową sprawą jest wiarygodność, podejście do różnych spraw, do problemów, których wokół nas jest co niemiara, w taki sposób, aby w ślad za naszym słowem, naszą obietnicą szła ich realizacja. Można powiedzieć o polityce senioralnej Platformy Obywatelskiej, że oni podnosili wiek emerytalny, a emerytury były głodowe, emerytury i waloryzacje były znikome. Jeszcze w 2015 r. najniższa minimalna netto to było około 760 złotych na rękę. Tu mamy ich podnoszenie wieku emerytalnego, a my w maksymalny sposób podnosimy emerytury i waloryzację emerytur, które będą najwyższe. – zapewniał premier Mateusz Morawiecki, który w swoim wystąpieniu bardzo często nawiązywał do działań Platformy Obywatelskiej ale niestety nie wspomniał o inflacji, z jaką mamy do czynienia i tym, jak przez ostatnie lata zmieniły się ceny w sklepach.

Premier przypomniał, iż obecnie emerytury do 2,5 tysięcy złotych są bez podatku. Tego podatku mogą uniknąć także osoby, które po osiągnieciu wieku emerytalnego będą jeszcze pracowały.

– My podjęliśmy w tym roku bardzo ważne decyzje. Minimalne emerytury wzrosną o 250 złotych brutto a na rękę jest to 227 złotych, to szanowni państwo 18,7 procenta. – dodawała minister Maląg

Minister Marzena Machałek wspominała, iż obecny rząd kładzie duży nacisk na powstawianie klubów seniora, domów dziennego pobytu, na międzypokoleniową aktywność i współpracę.

Wizyta szefa rządu, to dla Gryfowa Śląskiego i jego mieszkańców wielkie wydarzenie. Oczy całego kraju skierowane były dziś na Gryfów Śląski. Relacje pojawiły się w ogólnopolskich mediach. Ale wizyta tak ważnych osób, to także spore wyzwanie dla władz miasta, gryfowskiej straży miejskiej, czy lwóweckiej policji. Na szczęście podczas wydarzenia nie było znaczących incydentów. Nie znaczy to, iż przez klubem seniora nie pojawili się m.in. przeciwnicy polityki premiera i Prawa i Sprawiedliwości.

za lwowecki.info

Drukuj/generuj pdf

Na skróty