Pozytywne zakończenie
13 listopada był szczęśliwym dniem dla dwóch gmin – Gryfowa Śl. i Lubomierz. Wtedy właśnie dokonano odbioru zadania polegającego na odbudowie koryta rzeki Oldzy.
Inwestorem dla tego przedsięwzięcia był Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, a całość robót wykonała firma SKANSKA. Odbiór inwestycji rozpoczął się w gryfowskim ratuszu, po czym uczestnicy spotkania udali się na miejsce prac, by osobiście zlustrować wszystko to, co w ciągu dwóch i pół roku udało się osiągnąć na długości ponad 11 km.
– To kluczowe dla naszej gminy zadanie polegało przede wszystkim na umocnieniu dna poprzez wykonanie kamiennego narzutu oraz budowie murów oporowych z kamienia granitowego – mówi burmistrz Olgierd Poniźnik.
W samym Gryfowie najważniejszą częścią przedsięwzięcia był odcinek od hurtowni państwa Sawczaków aż po zabudowania dawnego Gryfexu. Poza tym w ramach prac wykonano pięć mostów żelbetowych, jedenaście przejazdów gospodarczych, a także wiele innych zabezpieczeń.
– Cieszymy się bardzo z tej inwestycji, ponieważ może ona uchronić ul. Młyńską, która dotąd bardzo często była zatapiana przez Oldzę – zapewnia włodarz Gryfowa. – Z pewnością poprawi się przepływ wody, gdyż zwiększyło się światło rzeki, zwłaszcza w okolicach ul. Rzecznej, gdzie Oldza wpada do Kwisy.
Całość została sfinansowana ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na kwotę ponad 13.000.000 zł. Teraz władze gminy Gryfów Śl. czekają na rok 2014. Wtedy ma się zakończyć jeszcze jedna strategiczna inwestycja, którą jest odbudowa koryta Olszówki od jej źródła aż do ujścia do Kwisy. Wykonawcą tego zadania jest EKO-MEL z Jeleniej Góry oraz MELIO-BUD z Nowogrodźca.
– Jesteśmy wdzięczni pani dyrektor Gustowskiej oraz pani dyrektor Jarosz, a także dla poprzedniego dyrektora lwóweckiego oddziału Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych pana Franciszka Krajęty, który był motorem tej inwestycji – podkreśla Olgierd Poniźnik. – Jesteśmy przekonani, że dzięki tym pracom zagrożenie powodziowe zmniejszy się i wielka woda w takim stopniu nie będzie już zagrażać naszym mieszkańcom.