28.08.2009
Agnieszka Muszka

Papieski szlak

Papieski szlak

Z inicjatywy Rady Sołeckiej wsi Proszówka po odpustowej Mszy św. przy kaplicy św. Anny 25 lipca br. poświęcono pomnik upamiętniający szlak papieski.

Doroczną odpustową Eucharystię na wzgórzu św. Anny przed kaplicą Leopolda sprawował wraz z innymi kapłanami gryfowski dziekan ks. Krzysztof Kurzeja, który po liturgii dokonał poświęcenia odsłoniętego przez zastępcę burmistrza Gryfowa Edytę Wilczacką i sołtysa Proszówki Jana Augusta obelisku. Obiekt ten ma również szczególny wygląd. Został przygotowany odpowiedni głaz, na którym wyryte są słowa Jana Pawła II „Pilnujcie mi tych szlaków” oraz napis Bolesławiec-Szklarska Poręba 2.09.1956 rok.

– Dla naszej małej wsi, Proszówki, to dzień szczególny w jej historii. Po prawie 53 latach upamiętniamy rzecz niby zwyczajną, a jakże niezwykłą zarazem – powiedział podczas uroczystości sekretarz gminy Jerzy Andrzejczak. – Grupka młodych naukowców z Krakowa postanowiła wybrać się tu, na Dolny Śląsk. Wśród nich był i 36-letni ks. Karol Wojtyła.

Podróżnicy na rowerach podczas pierwszych pięciu wrześniowych dni 1956 roku przebyli trasę Bolesławiec-Świdnica, by 2 września w drodze z Lubomierza na Zamek Chojnik minąć Proszówkę z widokiem na kaplicę św. Anny. Mieszkańcy postanowili więc po latach, by to wydarzenie upamiętnić. Pierwsza taka tablica znajduje się już przy kościele w Radoniowie, a to będzie kolejna. Kto wie, być może w przyszłości powstaną także następne w Mirsku, Szklarskiej Porębie czy też w Lubomierzu, gdzie przyszły papież również zawitał, korzystając z noclegu w tamtejszym klasztorze.
(AG)

Ziemia Lubańska Nr 16(375) * 26.08-9.09.2009

Drukuj/generuj pdf

Na skróty