17.10.2023
Paweł Cerkanowicz

Otwarcie placu zabawa w Proszówce

Otwarcie placu zabawa w Proszówce

W dniu 7 października nastąpiła wiekopomna chwila otwarcia nowego placu zabaw w Proszówce. W tym miejscu należy wspomnieć, że nasz poprzedni plac zabaw, pierwszy w gminie Gryfów wybudowany na terenie sołectwa przez organizację pozarządową ze środków pozabudżetowych gminy został oddany równo 10 lat temu, niestety był drewniany i jego czas użytkowania oraz bezpieczeństwa uczestników dobiegł końca.  Dzięki wsparciu finansowemu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz wparciu i życzliwości Gminy Gryfów Śląski na czele z Burmistrzem i Radnymi Rady Miejskiej Gryfowa Śląskiego kadencji 2018-2023 oraz pracownikom Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo Izerskie” udało się pozyskać środki, wybudować i oddać nowoczesny, bezpieczny i atrakcyjny plac zabaw mieszkańcom całej Gminy Gryfów Śląski i turystom odwiedzającym Proszówkę. Celem operacji było utworzenie placu zabaw w Proszówce jako przyjaznej przestrzeni publicznej pobudzającej aktywność społeczeństwa Partnerstwa Izerskiego, w ramach działania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” tj. wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich, objęte PROW na  lata 2014-2020 w pełnej kwocie dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego z siedzibą we Wrocławiu na podstawie umowy nr 01539-6935-UM01112521/22 z dnia 15.12.2022 r. na kwotę 90.964,00zł zgodnie ze złożonym przez Stowarzyszenie Rozwoju Proszówki projektem pod nazwą „Utworzenie placu zabaw w Proszówce”.

Serdecznie dziękujemy za pomoc przy realizacji przedsięwzięcia: firmie KOPTOR Sp. z o.o.
z siedzibą w Bochni, która jest wykonawcą połączenia kolejowego w Proszówce, panu Arturowi Przenny, Państwu Magdalenie i Krzysztofowi August Firma „TYTAN” z Proszówki, panu Pawłowi Pogorzelskiemu Firma „MAJSTERSZTYK” z siedzibą w Pobiednej, Państwu Sabinie i  Januszowi Niebieszczańskim Firma „ABI-POL” Proszówka.

Uroczyste otwarcie nowego placu zabaw w Proszówce nastąpiło w obecności uczestników „V Pieszych Wędrówek z Gryfowa do Proszówki” oraz zaproszonych gości honorowych. Gminę Gryfów Śląski reprezentowali: Zastępca Burmistrza Gryfowa pan Andrzej Tartak, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Mateusz Królak, inspektor ds. pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych pan Krzysztof Rozenbajger. Swoją obecnością zaszczycili nas również: pani Zofia Czernow Posłanka na Sejm RP wraz
z dyrektorem biura poselskiego panią Aleksandrą Wochal, Starosta Powiatu Lwóweckiego pan Daniel Koko wraz z Przewodniczącą Rady Powiatu panią Małgorzatą Szczepańską.  Symbolicznego poświęcenia dokonał ksiądz Łukasz Rusinek z Parafii pw Św. Jadwigi
w Gryfowie Śląskim. Po uroczystym otwarciu placu zabaw wszyscy zgromadzeni zostali poczęstowani przepysznym torem z Piekarni – Cukierni Państwa Horbacz w Gryfowie Śląskim.

Cieszymy się i bardzo dziękujemy,  że dzięki bardzo dobrej współpracy i wspólnym staraniom stworzyliśmy nową infrastrukturę rekreacyjną w sołectwie Proszówka, która cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców całej gminy i turystów odwiedzających nasze sołectwo. Lokalizacja placu zabaw na trasie do Świeradowa oraz w okolicy Gospodarstwa „Alpaki z Proszówki”,  którą odwiedza bardzo wiele osób pozwala zwidzającym na dłuższy odpoczynek właśnie w tym miejscu. Turysta może pod altaną ogrodową odpocząć, dzieci w tym czasie mogą pobawić się na nowoczesnym placu zabaw, dorośli skorzystać z siłowni napowietrznej, młodzież naładować telefon z ekologicznej ławki solarnej lub pograć w piłkarzyki zewnętrzne. Dodatkowo cała infrastruktura jest wykorzystywana podczas organizacji oferty turystycznej „Proszówka – Wioska Gryfa”, która została stworzona przez Stowarzyszenie i co roku odwiedza ją wielu uczniów w ramach wycieczek szkolnych.  Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci, młodzież oraz całe rodziny do korzystania z placu rekreacyjnego oraz spędzanie czasu wolnego w tym pięknym miejscu.

Zarząd Stowarzyszenia Rozwoju Proszówki

 

 

 

Drukuj/generuj pdf

Na skróty