12.01.2017
Agnieszka Muszka

Osiągnięcia uczniów Technikum Leśnego

Osiągnięcia uczniów Technikum Leśnego

Odkąd w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gryfowie Śląskim utworzono Technikum Leśne, kształcące w zawodzie technik leśnik, nasi uczniowie od razu pokazali, że stać ich na bardzo wiele.

W ubiegłym roku szkolnym chłopcy z obecnej klasy II T, w składzie: Damian Wroński, Kamil Puchala, Dominik Wróblewski byli laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Multimedialnego „Nasze Nadleśnictwo” .  Nie był to (i miejmy nadzieję – nie jest) koniec ich sukcesów. Wspomniany powyżej Damian Wroński, skromny, ale niezwykle ambitny i obdarzony umysłem badacza uczeń z niewielkiej wsi Bartoszówka, był też finalistą IV Ogólnopolskiego Turnieju Szkół EKO w kategorii przyrodniczo-leśnej. Jakub Wolar, natomiast, był laureatem tego konkursu.
W tym roku szkolnym nasz nieoceniony Damian Wroński zakwalifikował się do XLIII Olimpiady Geograficznej, w pierwszym etapie zdobył 76 pkt. na 100, pokonując uczniów z wielu renomowanych szkół średnich. W lutym Damian zmierzy się z najlepszymi miłośnikami geografii z Dolnego Śląska, we Wrocławiu.
Są w tej klasie także inni zdolni uczniowie, to między innymi silna ekipa ze Świeradowa Zdroju Kamil Puchala, Dominik Wróblewski, Jakub Płodzień, który zajął I miejsce w powiecie i IV w województwie w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.
Co skłoniło tych młodych ludzi do wyboru Technikum Leśnego? Jak, sami mówią to przede wszystkim środowisko, z którego pochodzą. Chłopcy ze Świeradowa to pasjonaci Gór Izerskich, pieszych wędrówek i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Siedzenie w czterech ścianach zdecydowanie nie dla nich. 
Fantastyczną okazją do sprawdzenia się w zawodzie technik leśnik, były miesięczne praktyki, które odbywali w październiku 2016 r. w lasach Nadleśnictwa Świeradów Zdrój. W tym czasie sadzili drzewka, robili inwentaryzację zwierzyny, zbierali nasiona buczyny, budowali i rozbierali ogrodzenia. Atrakcją był wyjazd na strzelnicę myśliwską Koła „Wieniec” w Mroczkowicach.
Mentorem naszych uczniów w zdobywaniu i poszerzaniu wiedzy o szeroko pojętej tematyce leśnej, jest pan Jan Harbul, który w Nadleśnictwie Świeradów Zdrój przepracował 42 lata i jest skarbnicą wiedzy o faunie i florze. To pasjonat, który swoim entuzjazmem zaraża młodych ludzi.
W tym miejscu trzeba oddać honor uczniom z klasy III Technikum Leśnego, gdyż oni, jako pierwsi przecierali szlaki swoim młodszym kolegom. W roku szkolnym 2014/2015 Kamila Cybulska, Aleksandra Dubaniewicz i Marcin Dec zajęli II miejsce w konkursie „Uczniowski Mini Projekt Badawczy w zakresie innowacyjnego zastosowania w praktyce wiedzy z obszaru nauk przyrodniczych” organizowanym przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego.
Uczniowie, z którymi rozmawiałam, są zadowoleni z dokonanego wyboru, gdyż obrany przez nich kierunek kształcenia zapewnia połączenie przyjemnego                          z pożytecznym, czyli wymarzonej pracy z zadowalającą  gratyfikacją zawodową.
Zapraszamy uczniów, którzy lubią przyrodę, przygodę i kontakt z ciekawymi ludźmi do naszego Technikum Leśnego. Tu rozwiniecie swoje pasje, wykażecie się zdolnościami, poszerzycie wiedzę.
Katarzyna Romanowicz-Kłosin

W ubiegłym roku szkolnym chłopcy z obecnej klasy II T, w składzie: Damian Wroński, Kamil Puchala, Dominik Wróblewski byli laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Multimedialnego „Nasze Nadleśnictwo” .  Nie był to (i miejmy nadzieję – nie jest) koniec ich sukcesów. Wspomniany powyżej Damian Wroński, skromny, ale niezwykle ambitny i obdarzony umysłem badacza uczeń z niewielkiej wsi Bartoszówka, był też finalistą IV Ogólnopolskiego Turnieju Szkół EKO w kategorii przyrodniczo-leśnej. Jakub Wolar, natomiast, był laureatem tego konkursu. W tym roku szkolnym nasz nieoceniony Damian Wroński zakwalifikował się do XLIII Olimpiady Geograficznej, w pierwszym etapie zdobył 76 pkt. na 100, pokonując uczniów z wielu renomowanych szkół średnich. W lutym Damian zmierzy się z najlepszymi miłośnikami geografii z Dolnego Śląska, we Wrocławiu. Są w tej klasie także inni zdolni uczniowie, to między innymi silna ekipa ze Świeradowa Zdroju Kamil Puchala, Dominik Wróblewski, Jakub Płodzień, który zajął I miejsce w powiecie i IV w województwie w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Co skłoniło tych młodych ludzi do wyboru Technikum Leśnego? Jak, sami mówią to przede wszystkim środowisko, z którego pochodzą. Chłopcy ze Świeradowa to pasjonaci Gór Izerskich, pieszych wędrówek i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Siedzenie w czterech ścianach zdecydowanie nie dla nich.  Fantastyczną okazją do sprawdzenia się w zawodzie technik leśnik, były miesięczne praktyki, które odbywali w październiku 2016 r. w lasach Nadleśnictwa Świeradów Zdrój. W tym czasie sadzili drzewka, robili inwentaryzację zwierzyny, zbierali nasiona buczyny, budowali i rozbierali ogrodzenia. Atrakcją był wyjazd na strzelnicę myśliwską Koła „Wieniec” w Mroczkowicach. Mentorem naszych uczniów w zdobywaniu i poszerzaniu wiedzy o szeroko pojętej tematyce leśnej, jest pan Jan Harbul, który w Nadleśnictwie Świeradów Zdrój przepracował 42 lata i jest skarbnicą wiedzy o faunie i florze. To pasjonat, który swoim entuzjazmem zaraża młodych ludzi. W tym miejscu trzeba oddać honor uczniom z klasy III Technikum Leśnego, gdyż oni, jako pierwsi przecierali szlaki swoim młodszym kolegom. W roku szkolnym 2014/2015 Kamila Cybulska, Aleksandra Dubaniewicz i Marcin Dec zajęli II miejsce w konkursie „Uczniowski Mini Projekt Badawczy w zakresie innowacyjnego zastosowania w praktyce wiedzy z obszaru nauk przyrodniczych” organizowanym przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Uczniowie, z którymi rozmawiałam, są zadowoleni z dokonanego wyboru, gdyż obrany przez nich kierunek kształcenia zapewnia połączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli wymarzonej pracy z zadowalającą  gratyfikacją zawodową. Zapraszamy uczniów, którzy lubią przyrodę, przygodę i kontakt z ciekawymi ludźmi do naszego Technikum Leśnego. Tu rozwiniecie swoje pasje, wykażecie się zdolnościami, poszerzycie wiedzę.  

Katarzyna Romanowicz-Kłosin


Drukuj/generuj pdf

Na skróty