25.08.2010
Agnieszka Muszka

Odznaczenie Gazela Biznesu dla Gryfowskiej Firmy

Odznaczenie Gazela Biznesu dla Gryfowskiej Firmy

Miło nam poinformować iż firma „Zakład Piekarniczo-Cukierniczy Sp. Z o.o.” państwa Krasuckich z Gryfowa Śląskiego otrzymała w X Edycji rankingu najbardziej dynamicznych małych i średnich firm odznaczenie Gazela Biznesu. Serdecznie gratulujemy.

Ile wspólnego ma współczesna firma średniej wielkości z gazelą? Tyle, ile biznes z walką o dominację, lub choćby przetrwanie wśród bezwzględnych i często znacznie silniejszych konkurentów. W tym drugim przypadku podobieństwa dostrzeże każdy, kto choćby otarł się o działalność gospodarczą. Ale wróćmy do gazel. Z zoologicznego punktu widzenia to antylopy średniej wielkości, występujące w szesnastu różnych gatunkach, zamieszkujące stepy Azji i afrykańską sawannę. Zwierzaki niezbyt wielkie, szybkie i niezwykle czujne, aby w razie potrzeby uciec przed drapieżnikiem.

Z punktu widzenia "Pulsu Biznesu" gazela to firma średniej wielkości, która dzięki niezwykle dynamicznemu rozwojowi doskonale daje sobie radę wśród nawet znacznie większych konkurentów. W razie zagrożenia z ich strony, po prostu ucieka do przodu.

Gazela Biznesu 2010 jest zatem firmą, która:

    * rozpoczęła działalność przed rokiem 2007 i prowadzi ją nieprzerwanie do dziś
    * w roku bazowym 2007 przychody ze sprzedaży mieściły się w przedziale pomiędzy 3 a 200 mln złotych
    * w latach 2007-2009 z roku na rok odnotowywała wzrost przychodów ze sprzedaży
    * w latach 2007-2009 ani razu nie odnotowała straty
    * umożliwiła analizę swoich wyników finansowych przynajmniej od roku 2007 (publikując je w Monitorze Polskim B albo przekazując dane do Coface Poland albo udostępniając je poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego)

W rankingu nie mogą brać udziału firmy finansowe (banki, firmy zajmujące się leasingiem, oferujące ubezpieczenia, faktoring lub windykacje).

O miejscu firmy na liście rankingowej decydyje wyrażony w procentach przyrost obrotów, osiągnięty w ciągu trzech kolejnych lat.

Gazela Biznesu ma jeszcze jedną cechę, która odróżnia ją od innych biznesowych gatunków – rekinów, byków, niedźwiedzi, a tym bardziej hien. Tą cechą jest dobra reputacja i uczciwość wobec kontrahentów.

Gazele Biznesu mimo licznych analogii do swoich zoologicznych protoplastek różnią się od nich tym, że zamieszkują praktycznie całą Europę. Oprócz "Pulsu Biznesu", podobne zestawienia dynamicznie rozwijających się firm opracowują także nasze siostrzane gazety w Danii, Szwecji, Estonii, Rosji, Chorwacji oraz na Litwie i Łotwie.

Warto przy tym podkreślić, że gatunek ów z roku na rok ma się na naszym kontynencie coraz lepiej. Polskie "stadko" jest natomiast jednym z najbardziej licznych. W tym roku trafi do niego ponad 4 tys. firm, których przedstawicieli jak zwykle zaprosimy do udziału w regionalnych spotkaniach, będących okazją do bliższego poznania się w obrębie regionalnych "stad".

 

Źródło: http://www.gazele.pl/top/42,kto_jest_gazela_biznesu.html

Drukuj/generuj pdf

Na skróty