18.11.2009
Agnieszka Muszka

Obrady z turystyką w tle

Obrady z turystyką w tle

W ostatni wtorek października gryfowscy radni obradowali nad promocją gminy i możliwością wykorzystania w tej materii walorów krajoznawczych regionu.

Turystyka była głównym zagadnieniem, któremu poświęcili się radni. Promocja Gryfowa i okolic w mediach, cykliczne imprezy typu Kwisonalia, internet, stowarzyszenia upowszechniające  historię grodu, współpraca partnerska miast – to według burmistrza Olgierda Poniźnika te elementy promocji gminy, które znakomicie służą sprawie pokazywania lokalnego życia na zewnątrz, ale są niewystarczające. Potrzeba wypracowania czegoś więcej. Podczas rozważań padło kilka nowych propozycji, jak choćby pokazanie miasta poprzez znanych ludzi związanych z Gryfowem – aktora Andrzeja Chyrę, satyryka Leszka Niedzielskiego czy dziekana Wydziału Lekarskiego PWST we Wrocławiu Annę Sautycz. W reklamie miasta ma pomóc także specjalne hasło promocyjne, które będzie mówić o jego specyfice i prowokować jednocześnie. Jak zaznacza Olgierd Poniźnik – istotny jest tutaj również produkt lub marka, wśród których do absolutnych specjalności regionu gryfowskiego należy m.in. „Pstrąg po gryfowsku” Danuty Babicz czy też „Świnka po zaciszańsku” rodziny Mularczyków. Możliwości promocji gminy można mnożyć i nad wyborem najlepszych kierunków dalszego rozwoju dyskutowała Rada Miejska wraz z zaproszonymi gośćmi z organizacji turystycznych.

 

Oprócz turystycznej debaty radni zajmowali się również bieżącymi sprawami miasta i gminy. Wśród ważnych tematów znalazły się apele w kwestii usprawnienia ruchu na drodze krajowej nr 30 przy zjeździe na tzw. drogę rzepakową, aby było bezpieczniej. Dotknięto także problemu kolei relacji Gryfów-Świeradów, ale i planów zatrudniania nowych pracowników przez firmę Luvena działającą w podstrefie ekonomicznej w Uboczu. Radni ustalili m.in. limit nowych licencji dla taksówek, przyjęli „Program Turystycznego Zagospodarowania Gminy na lata 2009-2014”, a także określili roczne stawki podatku od środków transportowych i podatku od nieruchomości na 2010 rok.

 

Ziemia Lubańska Nr 22(381) * 18.11-2.12.2009

Drukuj/generuj pdf

Na skróty