26.08.2013
Agnieszka Muszka

Niezwykła impreza

Niezwykła impreza

Zapraszamy do zapoznania się z programem niezwykłej imprezy, która będzie miała miejsce w sobotę 31 sierpnia br. we Lwówku Śl. oraz w graniczącym z miastem Mojeszu. Będą scenki rodzajowe, biesiada i pokazy walk z okresu kampanii napoleońskiej w 1813 roku. A wszystko w ramach 200. rocznicy pobytu Napoleona nad Bobrem.

Godzina 10:30 – Ślub. Młoda para nadchodzi od strony lwóweckiego kościoła. Radość. Pan młody, syn burmistrza i panna młoda, otrzymują błogosławieństwo od ojca. W tle widać grupę żołnierzy.

 

Godzina 11:30 – Powołanie ochotników. Generał przybywa pod Ratusz. Odczytanie proklamacji królewskiej. Zgłaszają się ochotnicy. Płacz żon i matek. Wydanie broni. Wymarsz wojsk pruskich.

 

Godzina 12.00 – Msza w kościele św. Franciszka z Asyżu we Lwówku Śl. Uzupełnieniem będzie miał miejsce przemarsz oddziałów, powitanie przed ratuszem, prezentacja wojsk oraz wystawienie warty honorowej pod pomnikiem Napoleona w rynku.

 

Godzina 12.30 – Honorowa odprawa wojsk na rynku oraz składanie kwiatów pod pomnikiem cesarza.

 

Godzina 14:00 – Francuzi w mieście. Wejście oddziałów napoleońskich. Żołnierze wyprowadzają burmistrza, żądają aprowizacji. Dochodzi do szarpaniny. Mieszczanie znoszą śpiesznie wiktuały. Rabunki itp. Nadbiega goniec z informacją o pojawieniu się Prusaków. Francuzi pospiesznie opuszczają miasto.

 

Godzina 15:30 – Prusacy wkraczają do miasta. Szukają pozostawionego przez Francuzów szpiega. Oskarżony trafia przed sąd wojskowy, kara śmierć przez rozstrzelanie.

 

 

Godzina 16.00 – Oficjalne otwarcie imprezy, przywitanie gości i uczestników w Mojeszu.

 

 

Godzina 16.30 – Rekonstrukcja bitwy pod karczmą

 

Godzina 18.30 – Niespodzianka dla wszystkich gości.

 

Godzina 19.00 – Rozstrzygnięcie konkursów:

– „najsmaczniejsza napoleonka”,

– „najlepiej przebrana grupa w strojach historycznych z epoki napoleońskiej”

 

Godzina 19.15 – Zaproszenie wszystkich uczestników do Poloneza

 

Godzina 20.00 – Biesiada pod gwiazdami

 

(Całe popołudnie będzie miała miejsce improwizacja bazarów z roku 1813,na których  promowaćne sąrękodzieła oraz produkty  lokalne  i tradycyjne).

 

Następnego dnia o godzinie 14.00 (niedziela, 1 września) zapraszamy do Lwówka Śl. (zielony plac po lewej stronie na końcu ul. Granicznej), gdzie będzie miała miejsce rekonstrukcja Bitwy nad Bobrem, wygranej przez Napoleona 21 sierpnia 1813 roku.

 

 

Organizatorzy: Urząd Gminy i Miasta Lwówek Śl., Stowarzyszenie „Srebrna Dolina” w Mojeszu, Stowarzyszenie „LGD-Partnerstwo Izerskie”. Partner Tauron Ecoenergia.

 

 

Drukuj/generuj pdf

Na skróty