23.01.2017
Agnieszka Muszka

NIE TRUJ!!!

NIE TRUJ!!!

Spalanie śmieci w piecach domowych to wciąż powszechne zjawisko. Wielu ludzi nie posiada wiedzy o jego szkodliwości, a przecież stanowi ono poważne zagrożenie dla zdrowia i życia: jest powodem chorób układu oddechowego, alergii, bólów głowy, układu krążenia, chorób wątroby, chorób skórnych, zaburzeń hormonalnych a nawet nowotworów!

Domowy piec to nie spalarnia śmieci – nie powinno trafiać do niego nic poza paliwem określonym przez producenta w warunkach jego użytkowania. Palenie śmieci – palenie plastiku, lakierowanego drewna, gumy czy innych odpadów powoduje powstawanie bardzo dużych ilości szkodliwych związków chemicznych.

To, czym się pali w piecu, nie jest wbrew pozorom prywatną sprawą właściciela lokalu. Od jego rozsądku, wiedzy i swoistej dyscypliny zależy jakość powietrza i czystość w okolicy. Spalanie śmieci w piecu jest nie tylko głupotą, ale również – wykroczeniem.

Osoba, która ma problem z tym, że sąsiad spala śmieci, powinna zgłosić problem do gminy bądź Straży Miejskiej. Wysokość kary wynosi od 20 zł do nawet 5 tys. zł na podstawie Kodeksu ds. wykroczeń.

Drukuj/generuj pdf

Na skróty