24.04.2015
Agnieszka Muszka

„MultiSport” – na Dolnym Śląsku ruszyła druga edycja!

„MultiSport” – na Dolnym Śląsku ruszyła druga edycja!

Sukces programu „MultiSport” pokazuje, że zróżnicowane zajęcia w ciekawej formie przekonają do aktywności fizycznej nawet najbardziej opornych. Póki jest zapał – warto to wykorzystać!

Na Dolnym Śląsku II edycję programu realizujemy w 82 gminach i w sumie weźmie w niej udział ok. 2000 dzieci. Warto dodać, że w naszym województwie w tym roku powstało aż 45 nowych grup. W realizację projektu MultiSport zostało zaangażowanych 105 trenerów, którzy prowadzą zajęcia w 100 grupach na terenie województwa. Jest to tylko odsetek ze zgłoszeń, które do nas spłynęły, chętnych do udziału w II edycji programu było aż 241 grup z 84 gmin! Dużo więcej niż w roku ubiegłym. Uczniowie sześciu szkół z gmin: Legnica, Twardogóra, Strzegom i Męcinka biorą dodatkowo udział w badaniach wad postawy. Badania zostaną powtórzone w tej edycji, a ich wyniki posłużą celom profilaktycznym.  

 Operatorem programu na terenie Dolnego Śląska jest Dolnośląska Federacja Sportu.

Projekt jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. 

Do projektu MULTISPORT w 2015r. z Gminy Gryfów Śląski zakwalifikowały się 2 grupy.
Jedna ze Szkoły Podstwdstawej w Gryfowie Śląskim, której trenerem jest pani Beata Hryciew -Listwan. Zajęcia odbywają się na Hali Sportowej przy Szkole Podstawowej.
Natomiast druga grupa z UKS „Atleta” w Rząsinch. Trenerem jest pan Paweł Kaczmar a zajęcia prowadzone są na stadionie oraz boisku szkolnym w Rząsinach. Zajęcia będą trwały do końca czerwca br.

O programie

 

„MultiSport” to program systematycznej aktywności sportowej przeznaczony dla dzieci z klas IV–VI szkół podstawowych. Zainicjowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, jest jednym z projektów realizowanych w ramach Programu „Sport Wszystkich Dzieci”. Model finansowania programu zakłada równy udział środków MSiT i samorządów województw, a obiekty infrastruktury sportowej udostępniane są przez samorządy szczebla gminnego.

W ramach przedsięwzięcia organizowane są bezpłatne zajęcia pozalekcyjne, prowadzone
w atrakcyjnych i nowoczesnych formach na różnych obiektach sportowych. Taka formuła programu umożliwia uczestnikom poznanie podstaw wielu sportów oraz zachęca do wyboru preferowanej dyscypliny – zgodnie z zainteresowaniami i indywidualnymi predyspozycjami.

Program ruszył w 2014 r. w czternastu województwach. Utworzonych zostało wówczas 858 grup,
w których trzy razy w tygodniu ćwiczyło w sumie ponad 17 000 dzieci. „MultiSport” spotkał się
z olbrzymim zainteresowaniem zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, istotnie wzbogacając dotychczasową ofertę bezpłatnych zajęć sportowych.

Druga edycja cieszy się jeszcze większą popularnością; szacuje się, że będzie w niej uczestniczyło ponad 20 000 dzieci.

Każdy znajdzie coś dla siebie

 

Zajęcia prowadzone są w trzech blokach tematycznych. Pierwszy dotyczy aktywności zawierającej metodyczne podstawy lekkiej atletyki, gimnastyki i sportów walki. Druga kategoria to gry i zabawy ruchowe oraz gry zespołowe. Ostatni blok obejmuje natomiast sporty charakterystyczne dla danego regionu, zgodne z lokalnymi tradycjami oraz sporty sezonowe.

Nad prawidłowym przebiegiem czuwają nauczyciele i trenerzy posiadający odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia.

Dlaczego warto?

 

Z badań przeprowadzonych przez NIK w roku szkolnym 2012/2013 wynika, że aż 15 proc. uczniów klas IV–VI szkoły podstawowej w ogóle nie bierze udziału w zajęciach z wychowania fizycznego. Wśród starszych jest jeszcze gorzej – 23 proc. w gimnazjach i ponad 30 procent w szkołach ponadgimnazjalnych. Jednocześnie rośnie liczba otyłych dzieci. Ta statystyka alarmuje i zmusza do działania.

Najprostszym i najtańszym lekarstwem na przeciwdziałanie tym niepokojącym tendencjom jest regularna aktywność fizyczna dzieci i młodzieży. Poziom sprawności ruchowej wpływa także na jakość życia każdego człowieka. Z otyłego nastolatka wyrasta zazwyczaj otyły dorosły z problemami zdrowotnymi. Dalsze konsekwencje łatwo przewidzieć. Ciekawe zajęcia sportowe – lekcyjne
i pozalekcyjne – proponowane przez program „Multisport” są w stanie oderwać najmłodszych od komputerów i telewizorów.

 

Ważna rola Instytutu Sportu

 

Instytut Sportu jest instytutem badawczym wyspecjalizowanym w prowadzeniu badań na rzecz sportu. Stale współpracuje z wieloma wybitnymi polskimi sportowcami, a w ramach projektu Klub Polska zapewnia najlepszym zawodnikom optymalne warunki przygotowań do igrzysk olimpijskich. Ponadto analizuje i monitoruje system sportu młodzieżowego, a prowadząc Akademię Trenerską, wspiera rozwój kadr szkoleniowych.

Od 2013 roku Instytut Sportu uczestniczy również w projektowaniu programów upowszechniających sport wśród dzieci i młodzieży. W tym roku ponownie został operatorem krajowym programu „MultiSport”.

Szczegółowe informacje o projekcie można znaleźć na stronie internetowej www.multi-sport.pl a także na profilu społecznościowym www.facebook.com/programmultisport

Biuro Projektu Multisport: multisport@insp.waw.pl; tel. 601 708 777

Dolnośląski operator programu: Dolnośląska Federacja Sportu

programy@dips.pl, tel. 666 871 737

Drukuj/generuj pdf

Na skróty