19.05.2011
Agnieszka Muszka

Materiał wideo – wspieranie Małych Projektów

Materiał wideo – wspieranie Małych Projektów

Odwiedzamy LGD Partnerstwo Izerskie, organizację skuteczną w pobudzaniu aktywności na wsi i szukamy przepisu, jak realizuje się konkretne pomysły na wiejskim podwórku, od prostych wykonywanych samodzielnie po większe, wspierane przez organizację.

W gminie Lubomirze we wsi Pasiecznik śledzimy realizacje umowy na rozwój małego biznesu. Jest już maszyna dofinansowana przez ARiMR. Młody biznesmen zajmuje się obróbką kamienia.

W Starej Kamienicy, po sąsiedzku działa Stowarzyszenie Kamieniecki Grzbiet. Jego członkami są rękodzielnicy i artyści. Mają pracownię witraży, w której organizowane są warsztaty dla dorosłych i dzieci. To oferta biznesowa, na której korzysta społeczność wsi.

W tej samej gminie działa stowarzyszenie Kopaniec skupiające rękodzielników. Specjalizują się w wyrobach z gliny. Sztuki lepienia z gliny uczą dzieci. To oferta edukacyjna. Artyści wspólnie wystąpią z projektem na organizacje warsztatów z unijnym dofinansowaniem.

Wreszcie odpowiedzialny za rozliczanie projektów Urząd Marszałkowski wyjaśni, jak pomnożyć pieniądze na realizację tego rodzaju projektów. (instrukcja: jak zwiększyć korzyści finansowe beneficjenta).

Kończymy akcentem kulinarnym, czyli krużewieckimi gołąbkami (potrawa regionalna już na liście ministerstwa) w gospodarstwie agroturystycznym „u Haneczki”.

LGD Partnerstwo Izerskie złożyło w Urzędzie Marszałkowskim aż 40 tego rodzaju tzw. Małych Projektów. Mają do wydania na ten cel blisko 4 mln. Każdy odcinek, także i ten, to wzór i podpowiedź, o co można się starać i po co. Z akcentem na to, jaką korzyść przynoszą tego rodzaju pomysły i to korzyść nie zawsze przeliczalną tylko na złotówki

 

Drukuj/generuj pdf

Na skróty