06.06.2013
Agnieszka Muszka

Malarstwo Olejníkovej

Malarstwo Olejníkovej

Europejskie Centrum Kulturalno-Informacyjne co jakiś czas gości artystów z różnych stron nie tylko Polski, ale i Europy. 17 maja br. w Galerii ECKI zaprezentowano twórczość słowackiej malarki Barbory Olejníkovej.

Wystawa Barbory Olejníkovej to kolejna odsłona współpracy powiatu lwóweckiego z różnymi miastami na forum kultury, wymiany doświadczeń itp. O tym, że warto odkrywać sztukę sąsiednich krajów przekonany jest nie tylko starosta lwówecki Józef St. Mrówka, ale także dyrektor Biblioteki Publicznej Marzena Wojciechowska. To dzięki wspólnym staraniom wspomniana wystawa mogła zagościć w Gryfowie i być powodem wielu estetycznych wrażeń i refleksji.

Barbora Olejníková to artystka pochodząca z południowej Słowacji. Sztuką interesowała się od dzieciństwa zajmując się najpierw malarstwem portretowym. Czas nauki szkolnej przerwał jej artystyczna ekspresję, ale do powrotu zainspirowały twórczynię jej córki – 14-letnia Barborka i 6-letnia Ninka, i stąd chyba w jej obrazach przeważa tematyka matczynej miłości oraz dzieła przedstawiające kobiety przy nadziei. Maluje głównie obrazy akrylowe i olejne. Jak sama mówi – lubi chodzić ulicami swego miasta, zastanawiając się przy tym jak zaobserwowane sytuacje przenieść na płótno.

Warto wspomnieć, że na wernisaż wystawy przyszła głównie gryfowska młodzież, która z zainteresowaniem przyglądała się dziełom słowackiej malarki.

Drukuj/generuj pdf

Na skróty