28.01.2022
Paweł Cerkanowicz

KOLĘDA Z KRESOWĄ NUTĄ

KOLĘDA Z KRESOWĄ NUTĄ

W piątek, 14 stycznia, w siedzibie Kościoła Zielonoświątkowego w Gryfowie Śląskim odbył się uroczysty koncert „Kolęda z kresową nutą”.

W spektaklu wzięły udział znane i lubiane gwiazdy, z większością których gryfowianie mieli już okazję spotkać się w poprzednich latach, podczas koncertów organizowanych w naszym mieście przez dr Tadeusza Samborskiego. Wystąpili zatem: Barbara Droździńska – pochodząca z dawnych polskich kresów, absolwentka Akademii Muzycznej w Mińsku, Stanisław Górka – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, niestrudzony propagator kultury kresowej, Aleksander Kamedulski – absolwent Konserwatorium w Mediolanie, obdarzony pięknym barytonem, Natalia Bernatska – utalentowana śpiewaczka pochodząca z Ukrainy, Grażyna Komicz – propagatorka kultury i tradycji polskiej na Białorusi oraz Aurelia Sobczak – polska aktorka grająca między innymi w „M jak Miłość”, „Barwy Szczęścia”, „Na dobre i na złe”, scenarzystka i reżyser koncertu.

W spektaklu pojawiły się znane i mniej znane kolędy kresowe: m.in. Wileński anioł,  Pastorałka lwowska, świąteczno-noworoczne życzenia w bałaku czyli charakterystycznej lwowskiej mowie, wybrzmiała  kolęda zesłańców syberyjskich, ponadto koncert okraszony został słowem nawiązującym do kultury, tradycji i wspomnień wigilijnych wybitnych Polaków: Mickiewicza, Słowackiego, Chopina i Norwida.

To niezwykłe wydarzenie muzyczne zostało bardzo ciepło przyjęte przez gryfowską publiczność. Koncert poruszył najczulsze emocjonalne struny, ale nie był to bynajmniej tani sentymentalizm. Wykonawcy znaleźli wspólny mianownik i połączyli kultury i czas. Pokazali uniwersalne wartości naszego życia- miłość, tolerancję, umiłowanie ojczyzny. Posługiwali się czytelnym dla nas, bo uniwersalnym językiem sztuki, choć języki koncertu były różnorodne: od polskiego, poprzez dialekt lwowski, po melodyjny włoski.

Organizatorami wydarzenia byli Burmistrz Gminy i Miasta Gryfów Śląski oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury przy współpracy i wsparciu Pastora Kościoła Zielonoświątkowego w Gryfowie Śląskim.

 

M. Wojciechowska

Drukuj/generuj pdf

Na skróty