08.04.2013
Agnieszka Muszka

Jarmark Wielkanocny 2013

Jarmark Wielkanocny 2013

W Niedzielę Palmową rozpoczynającą Wielki Tydzień mieszkańcy Gryfowa Śląskiego byli świadkami podróży w czasie, a to za sprawą specjalnego programu w ramach VII Jarmarku Wielkanocnego.  Impreza odbyła się na gryfowskim rynku, a organizatorem był jak zawsze Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury w Gryfowie Śląskim. Poza wielością stoisk handlowych, na gryfowian czekał bogaty program artystyczny.

Nie było gwiazd typu Doda czy Feel, więc i tłumów nie było. Jednak Ośrodek Kultury  poddawać się nie zamierza, bo idee organizacji tego typu imprez są szczytne. Otwarcia jarmarku dokonał Burmistrz Gminy i Miasta Olgierd Poniźnik wraz z Sekretarzem Gminy i Miasta – Jerzym Andrzejczakiem. Imprezę pięknie wzbogaciły występy estradowe dzieci z Przedszkola Publicznego w Gryfowie Śląskim, Szkół Podstawowych z Rząsin, Ubocza, Gryfowa Śląskiego oraz Gimnazjum. Na jarmarkowej scenie pojawiły się jak zawsze niezawodne zespoły ludowe „Rząsinianki” oraz „Gryfowianie”. Mimo zimowej aury panującej na dworze, na stoiskach jarmarcznych zagościła wiosna. W tym roku chęć uczestniczenia w Jarmarku organizowanym przez M-GOK zgłosiło aż 28 twórców! Jak udało nam się ustalić, ten imponujący efekt jest wynikiem rozsławionej na cały region ciepłej atmosfery stworzonej przez organizatora. W siedzibie organizacji pozarządowych M-GOK zorganizował punkt, gdzie dodatkowo każdy twórca mógł znaleźć chwilę wytchnienia przy gorącym, świątecznym żurku oraz kawie i herbacie. Na stoiskach twórców, którzy przybyli m.in. z Rakowic, Płóczek Górnych, Kotlisk, Działoszyna, Henrykowa, Olszyny, Wojcieszyc, Olesznej Podgórskiej, Gaszowa, Milęcic, Pobiednej, twórców oraz przedstawicieli szkół z miasta i terenu sołectw gminy Gryfów Śląski piętrzyły się kolorowe stroiki na stół, wielkanocne pisanki, świąteczne kartki, palmy i kulinarne specjały. Swoje wyroby jak zawsze zaprezentowała grupa uczestników Pracowni wyrobu biżuterii i decoupage z M-GOK.

Najważniejszym elementem VII Jarmarku Wielkanocnego było rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Do udziału zgłosiło się 6 sołectw. Po wnikliwej i obiektywnej ocenie, jury konkursu w składzie: Elżbieta Kurec, Teresa Wolska oraz Marta Krawczyk ogłosiło werdykt. Konkurs wygrało sołectwo Wieża, czym powtórzyło zeszłoroczny sukces. II Miejsce zajęła Rada Sołecka Krzewie Wielkie, III miejsce sołectwo Młyńsko.

Serdecznie Dziękujemy mieszkańcom oraz osobom przyjezdnym, którzy mimo trudnej aury odwiedzili tegoroczny Jarmark.

Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury pragnie szczególnie podziękować niżej wymienionym osobom:

  • Burmistrzowi Gminy i Miasta Olgierdowi Poniźnikowi oraz Sekretarzowi Gminy i Miasta Jerzemu Andrzejczakowi za patronat nad imprezą oraz wsparcie naszych działań,
  • Pani Teresie Polesiak – z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lwówku Śląskim z oddziałem w Gryfowie Śląskim za ogromne, bezinteresowne zaangażowanie w  pomoc w zorganizowaniu części handlowej Jarmarku,
  • Dziękujemy nauczycielom za przygotowanie występów dzieci i młodzieży:

– z Przedszkola Publicznego w Gryfowie Śląskim – Pani Barbara Baszak oraz Wioletta Olszewska,

– ze Szkoły Podstawowej z Rząsin – Pani Ewa Chorzępa,

– ze Szkoły Podstawowej z Ubocza – Pani Alicja Jaworska,

– ze szkoły Podstawowej w Gryfowie Śląskim oraz Gimnazjum – Pan Maciej Styszyński.

  • Dziękujemy niezawodnym zespołom folklorystycznym: „Rząsinianki” oraz „Gryfowianie” za wspaniałe występy.
  • Bardzo dziękujemy wolontariuszom: Jackowi Nowosielskiemu, Pawłowi Samcowi oraz Danielowi Łojko za bezinteresowną pomoc w organizacji Jarmarku w plenerze.

     Anna Domino

Drukuj/generuj pdf

Na skróty