18.05.2021
Paweł Cerkanowicz

Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza, by nie paść ofiarą oszustów?

Jak sprawdzić  tożsamość rachmistrza, by nie paść ofiarą oszustów?

1 kwietnia 2021 roku wystartował Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań prowadzony przez Główny Urząd Statystyczny. Spis potrwa do końca września bieżącego roku. Udział w spisie jest obowiązkowy zgodnie z ustawą o statystyce publicznej.

Od 4 maja br. swoją pracę przez telefon rozpoczęli rachmistrzowie spisowi. Będą dzwonić wyłącznie z numeru  22 828 88 88  lub  22 279 99 99

Jeśli już spisałeś przez Internet lub telefonicznie, nikt nie będzie do Ciebie dzwonić w tej sprawie.

Ze względu na panujący stan epidemii wywiady bezpośrednie nie będą realizowane aż do odwołania. Oznacza to, że nikt nie zapuka w tej sprawie do Twoich drzwi. Jeśli  zapuka ktoś, kto będzie podawał się za rachmistrza spisowego, to może być to oszust! Nie wpuszczaj go do mieszkania ani nie udzielaj żadnych informacji. Jeśli podejrzewasz, że ktoś podszywa się pod rachmistrza, jak najszybciej skontaktuj się z policją.

Pamiętaj, że możesz sprawdzić tożsamość rachmistrza na infolinii spisowej pod numerem 22 279 99 99 oraz aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/.

Wszelkie zapytania możesz również kierować do Gminnego Biura Spisowego w Gryfowie Śląskim – 75 78 11 275

Jeśli zweryfikowałeś rachmistrza i jesteś pewien, że dzwoni do Ciebie w celu przeprowadzenia spisu, pamiętaj, że zgodnie z ustawą nie możesz odmówić podania mu danych.

Rachmistrz NIE ZAPYTA Cię o zarobki, serię i numer dowodu osobistego, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takich pytań w formularzu spisowym nie ma! Jeśli je usłyszysz – to może wskazywać na próbę wyłudzenia danych.

Apelujemy o ostrożność.

Magdalena Pigłowska

Podinspektor ds. ewidencji ludności, dowodów osobistych i spraw wojskowych

Drukuj/generuj pdf

Na skróty