10.06.2014
Agnieszka Muszka

Ekologiczna sztafeta rowerowa

Ekologiczna sztafeta rowerowa

Ekologiczna Sztafeta Rowerowa wystartowała

5 czerwca w Bielsku-Białej odbył się widowiskowy happening i konferencja prasowa dotyczące Ekologicznej Sztafety Rowerowej, akcji organizowanej przez Fundację Ekologiczną Arka. 3 dni później członkowie Fundacji pojawili się w Gdańsku, skąd rozpoczęli rowerową podróż aż do źródeł Wisły. Co ważne, do ich działań może przyłączyć się każdy, z każdego miejsca w Polsce.

Promocja jazdy na rowerze i ograniczenie emisji CO2
Ekologiczna Sztafeta Rowerowa to nowa inicjatywa Fundacji Ekologicznej Arka, będąca integralną częścią ogólnopolskiej akcji Listy dla Ziemi. Jej celem jest edukacja ekologiczna w zakresie zanieczyszczenia powietrza, promocja jazdy na dwóch kółkach i ograniczenie emisji CO2.

Wzdłuż biegu Wisły
Członkowie Fundacji wraz z przyjaciółmi chcą przejechać na rowerach trasę prowadzącą znad morza aż do źródeł Wisły. W 10 miastach, w których zatrzyma się Sztafeta, organizowane będą happeningi, warsztaty i akcje medialne. Inauguracja akcji odbyła się 5 czerwca w Bielsku-Białej. Członkowie Fundacji przyjechali na nią w charakterystycznych niebieskich koszulkach, na rowerach i z dwoma barwnymi flagami o wymiarach 5×5 m. W wydarzeniu wzięli ponadto udział bielscy cykliści i aktorzy na szczudłach. W weekend ekipa Sztafety wyruszyła pociągiem do Gdańska, by z ponad 10 tysiącami osób wziąć udział w Wielkim Przejeździe Rowerowym. Członkowie Fundacji przeprowadzili happening, opowiedzieli o idei akcji i zachęcali do włączenia się w działania, a następnie wraz z peletonem przejechali do Sopotu. A stamtąd, rzecz jasna na rowerach, do kolejnego miasta – Elbląga. .

Dołącz do sztafety
Do Sztafety może dołączyć każdy, i to z dowolnego miejsca. Wystarczy przejechać na rowerze co najmniej 10 km, wejść na stronę www.sztafetarowerowa.pl i wpisać swoje imię i nazwisko oraz pokonaną trasę do specjalnego kalkulatora. W ten sposób można wziąć udział w promowaniu jazdy na rowerze i przyczynić się do ograniczenia emisji CO2 do atmosfery. To jednak nie wszystko. Im więcej kilometrów uzbiera się bowiem na stronie, tym więcej sadzonek będą mogli zasadzić członkowie Fundacji w Rowerowym Lesie, który powstanie na zakończenie akcji. Nie zabraknie również upominków dla samych rowerzystów.

Dlaczego warto dołączyć do sztafety?

Rowery mają dobroczynny wpływ na zdrowie i stan środowiska naturalnego. Systematyczna jazda na rowerze m.in. poprawia kondycję, normalizuje poziom cukru we krwi, zwiększa pojemność płuc, natlenia krew, poprawia pracę serca.

Rower nie wydziela spalin. Jak podaje WWF transport drogowy jest źródłem 1/4 światowej emisji CO2. Samochodowe silniki spalinowe emitują do atmosfery również tlenki siarki i azotu, pyły i toksyny, metale ciężkie i węglowodory. W Polsce udział samochodów w ogólnym zanieczyszczeniu atmosfery wynosi 30%, a w dużych miastach wzrasta nawet do 90%. Na www.sztafetarowerowa.pl jest kalkulator, który pozwala oszacować, na ile uczestnikom akcji wspólnymi siłami udało się ograniczyć emisję dwutlenku węgla.

Jazda na rowerze ułatwia kontakt z naturą, zmniejsza napięcie i stres. Daję większą swobodę w przemieszczaniu się po mieście, oszczędza czas, nie naraża na wyczekiwanie w ulicznych korkach i wdychanie spalin.

Projekt „Ekologiczna Sztafeta Rowerowa” dofinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Drukuj/generuj pdf

Na skróty