06.06.2011
Agnieszka Muszka

Dzisiaj Światowy Dzień Pocałunku

Dzisiaj Światowy Dzień Pocałunku

6 czerwca to Światowy Dzień Pocałunku. Mówi się, że rodzajów pocałunków jest tyle, ilu całujących się. Jedno jest pewne – w dzień taki jak dziś, całowanie się jest mile widziane w każdym miejscu Gryfowa Śląskiego.

Pocałunki budzą emocje. Całują się zakochani. W policzki cmokają się na powitanie bliscy i znajomi. Pocałunek potrafi być oznaką szacunku, tak jak podczas słynnego pocałunku przywódców komunistycznych Breżniewa i Honeckera. Całować można też w rękę lub w pierścień.

Pocałunki mogą być namiętne, ale też przyjacielskie, rodzicielskie, grzecznościowe, a nawet pocieszające. Bywają też zabójcze, kontrowersyjne, a w niektórych kulturach – nawet zabronione. W bajkach całusy przywracają życie lub zamieniają żaby w królewiczów i królewny.

Co ciekawe, całowanie się nie jest zarezerwowane dla ludzi. U wielu zwierząt naczelnych zaobserwowano podobne zachowania.

Dzień Pocałunku to szczególnie lubiane na świecie święto, bo w kalendarzu pojawia się kilka razy – można obchodzić je także 28 grudnia lub 6 lipca. Wygląda na to, że każda okazja jest właściwa, by pocałować ukochaną osobę.

Drukuj/generuj pdf

Na skróty