18.06.2014
Agnieszka Muszka

Dziedzictwo Gryfowa w archiwaliach

Dziedzictwo Gryfowa w archiwaliach

6 czerwca br. w Galerii Europejskiego Centrum Kulturalno-Informacyjnego w gryfowskiej Bibliotece Publicznej odbyła się konferencja naukowa, której tematem było „Dziedzictwo kulturowe gminy Gryfów Śląski zapisane w dokumentach archiwalnych”.

Gryfowska konferencja wpisywała się znakomicie w tegoroczne Kwisonalia i obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów. Spotkanie zainaugurowało wystąpienie burmistrza Olgierda Poniźnika, który przedstawił prelegentów oraz wprowadził w tematykę sesji. Całość prowadziła Marzena Wojciechowska, dyrektor Biblioteki Publicznej. Jako pierwsza swój wykład zaprezentowała dr hab. Joanna Nowosielska-Sobel z Uniwersytetu Wrocławskiego. Mówiła ona o tym, o czym donoszono na łamach gryfowskiej prasy w okresie międzywojnia, przedstawiając codzienne życie oraz problemy ówczesnych gryfowian. Z kolei Wojciech Szczerepa, starszy archiwista z Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze, oraz kustosz Barbara Grzybek z lubańskiego archiwum zaprezentowali dokumentację budowlaną dotyczącą m.in. obiektów zabytkowych miasta – ratusza, kamienic i zakładów przemysłowych, które już dziś nie istnieją albo wyglądają całkiem inaczej. Stare zdjęcia oraz opisy kamienic Gryfowa to temat, który wciąż budzi zainteresowanie i czeka na odkrycie. W drugiej części konferencji dr Grażyna Trzaskowska z Archiwum Państwowego we Wrocławiu omówiła początki gazowni miejskiej w Gryfowie Śl. z 1905 roku. O tym jak rozwijało się miejscowe gazownictwo i jak się w ów gaz zaopatrywano mówiły nie tylko konkretne daty i wydarzenia, ale także dokumenty i ryciny. Na koniec Justyna Sasin-Spyrka – prezes jeleniogórskiej Fundacji „Memento” – omówiła najciekawsze epitafia i miejsca na cmentarzu parafialnym w Gryfowie Śl. w referacie „Wielcy nieobecni – dzieje nekropolii gryfowskiej”. Najstarsze z nich pochodzą z XVII i XVIII wieku i są zapisem nie tylko osobistych losów znanych gryfowian, ale także świadectwem historii miasta.
Konferencja naukowa w Gryfowie stała się okazją do tego, by przybliżyć historię regionu, która jest mocno osadzona w dokumentach, a przez to całkiem konkretna i niemalże namacalna. Kolejna odsłona dziejów Gryfowa już jesienią, a w programie znajdą się referaty zaprezentowane m.in. przez historyków z Instytutu Pamięci Narodowej.


Drukuj/generuj pdf

Na skróty