23.09.2009
Agnieszka Muszka

Dożynki na medal

Dożynki na medal

13 września to był szczególny dzień dla gryfowskich rolników, którzy wraz z mieszkańcami i władzami gminy dziękowali za miniony ciężki rok pracy na roli.

Jak mówią uczestnicy tegorocznych dożynek gminy Gryfów w Wolbromowie – zakończyły się one pełnym sukcesem, który jest przede wszystkim zasługą organizatorów, a więc ludzi zaangażowanych na rzecz sołectwa z sołtysem Zbigniewem Chodorskim na czele. W opinii wielu były to jedne z najpiękniejszych dożynek w historii gryfowskiej gminy. Honory starostów święta plonów pełnili miejscowi rolnicy Elżbieta Rak i Eugeniusz Kumoś. Obchody rozpoczął barwny korowód dożynkowy z wieńcami i Msza św. sprawowana przez proboszcza parafii w Rząsinach ks. Stanisława Bakesa. Niecodzienne było także otwarcie dożynek, którego dokonał burmistrz Gryfowa Olgierd Poniźnik wraz z sołtysem Zbigniewem Chodorskim i przewodniczącym Rady Miejskiej Robertem Skrzypkiem. Akt ten nastąpił poprzez czyszczenie zboża do siewu przy użyciu tradycyjnego młynka zbożowego. Sołtys sypał doń owies, burmistrz kręcił korbą, a przewodniczący rady zbierał do worka. Następnie przemówienie powitalne wygłosił gospodarz gminy, który mówił o bardzo krytycznej sytuacji w rolnictwie spowodowanej trudnymi warunkami atmosferycznymi i finansowymi, bowiem rolnicy nie mają co zrobić ze zbożem, a na domiar złego ceny skupu są niesamowicie niskie.

 

– Był to najtrudniejszy okres w ciągu ostatniego dziesięciolecia. Nie dość, że plony były o około 30 proc. niższe, to jeszcze nie ma gdzie tego zboża sprzedać – mówił burmistrz Olgierd Poniźnik. – Wszyscy powinniśmy bić na alarm, bo taka sytuacja doprowadza wielu gospodarzy do bankructwa.
Potem starostowie dożynek złożyli bochen chleba na ręce włodarzy gminy – burmistrza i przewodniczącego Rady Miejskiej. Święto plonów nie mogło się nie odbyć bez wręczenia odznaczeń za zasługi dla rolnictwa dla 9 osób reprezentujących gminę Gryfów. Jednym z najstarszych, który ten medal otrzymał był Michał Andrzejewski – zasłużony rolnik z Wolbromowa. Oprócz niego ministerialne uhonorowana dostali również – Teresa Polesiak, Teresa Jarosz, Eugeniusz Kumoś, Mieczysław Cierlik, Andrzej Stec, Władysław Kumoś, Tadeusz Matusewicz i Antoni Łoziński. Kolejną odsłoną był konkurs wieńców dożynkowych. Po raz pierwszy były one oceniane inną metodą – nie przez komisję konkursową, ale przez same delegacje sołectw. W wyniku takiej weryfikacji najwyższe notowania uzyskał wieniec z Wolbromowa, drugie miejsce zdobyło Krzewie Wielkie. Te dwie miejscowości zostały tym samym wytypowane do reprezentacji gminy Gryfów na dożynki powiatowe we Lwówku Śl. Wszyscy wykonawcy wieńców otrzymali pamiątkowe kalendarze z wieńcami na 2010 rok. Po konkursie rozpoczął się koncert zespołów folklorystycznych – Rząsinianek z Rząsin, Sołtysowych Gryfinek z Proszówki i Gryfowian z Gryfowa. W trakcie koncertu trwał Turniej Wsi o Puchar Przechodni Burmistrza, który znakomicie prowadził Witold Mikos. Wśród konkurencji były także i takie jak „rzut workiem z plewami”, „bieg z dyszlem”, „młócenie kukurydzy”, czy „Miss Sołtysa”, gdzie każdy sołtys przyszedł ze swoją asystentką. Tu zdecydowanie wygrała reprezentantka Ubocza. W klasyfikacji generalnej bezkonkurencyjna okazała się  także wspomniana wyżej miejscowość i to właśnie ona w przyszłym roku będzie gospodarzem dożynek.

 

Ziemia Lubańska Nr 18(377) * 23.09-7.10.2009

Drukuj/generuj pdf

Na skróty