20.06.2013
Agnieszka Muszka

Dom Boga i Brama Niebios

Dom Boga i Brama Niebios

31 maja 2013 roku na zawsze wpisze się w dzieje katolików zamieszkujących Ubocze – największą wieś parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej w Rząsinach. Tego dnia bp Marek Mendyk dokonał konsekracji ołtarza i kościoła.

Konsekracja ołtarza i kościoła to jeden z najważniejszych obrzędów w liturgii Kościoła. Na trwałe wpisuje się on w dzieje wspólnoty, niosąc ze sobą bogactwo znaków, które nie są bez znaczenia dla wiary i pobożności chrześcijańskiego ludu. Takie właśnie całkiem wyjątkowe wydarzenie miało właśnie miejsce w Uboczu, w kościele filialnym pw. Nawiedzenia NMP 31 maja br. Poprzedził je VII Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej im. Roberta Mizgiera, w którym chwałę Bożą wyśpiewywało 19 wykonawców z całego regionu. Była to okazja do integracji mieszkańców z parafią i między sobą.

Uroczystość poświęcenia kościoła rozpoczęła się od procesji, w której uczestniczył cały zastęp pocztów sztandarowych, służba liturgiczna, duchowieństwa wraz z biskupem Markiem Mendykiem oraz wierni świeccy. W czasie liturgii słowa, sprawowanej w tonącym w mroku kościele, biskup przypomniał znaczenie świątyni i obrzędu poświęcenia.

– Wszystkie znajdujące się świątyni przedmioty kultu pomagają nam się modlić, wychwalać Boga i zachowywać wiarę. Okazałość świątyni i sprawowanej w niej liturgii prowadzi do radości w wierze. Gdziekolwiek byśmy nie pojechali, wszędzie napotykamy na świątynie i one w każdej kulturze są najokazalsze. Ludzie zawsze wiedzieli, że to co najwspanialsze i najpiękniejsze należy do Boga. Dziś jest podobnie, tylko Bóg jakby zmienił się dla współczesnego człowieka. Dziś dla wielu bogiem jest pieniądz a świątynią są parki i centra handlowe. A wiele kościołów stoi pustych. Warto się dziś zastanowić nad tym, czym dla każdego z nas jest świątynia i po co do niej przychodzę. Bezsprzecznie jest ona dla człowieka miejscem, w którym uczy się on w pełni swojego człowieczeństwa, ale także osobistej relacji z Bogiem. Z tej duchowej świątyni, jaką jest Kościół wypływa dla nas ożywiające źródło Bożej prawdy i łaski, źródło życia sięgające wieczności – mówił w homilii bp Marek Mendyk. – Świątynia to jednak nie tylko mury, ozdoby i dekoracje. To przede wszystkim ludzie – księża, biskupi, papież, wierni świeccy. To oni razem tworzą żywą budowlę Bożą, żywy Chrystusowy Kościół.

Po liturgii słowa i odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych Biskup Pomocniczy Legnicki pokropił kościół i wiernych na pamiątkę chrztu i na znak pokuty, a po uroczystej modlitwie konsekracji namaścił olejem mensę ołtarza oraz ściany kościoła oznaczone zacheuszkami. Gdy obrzęd ten dobiegł końca świątynię wypełnił dym kadzidła, a na ołtarzu zapalone zostały świece. Podczas liturgii modlono się nie tylko za parafian, ale w sposób szczególny za Biskupa Legnickiego Stefana Cichego, który złożony chorobą w tych właśnie dniach przebywał w szpitalu. Na koniec bp Marek Mendyk wręczył ks. proboszczowi Stanisławowi Bakesowi specjalne świadectwo potwierdzające fakt konsekracji świątyni. Po Mszy św. gospodarz parafii zaprosił uczestników uroczystości na agapę, która dopełniła radości z konsekracji kościoła pw. Nawiedzenia NMP w Uboczu.

Drukuj/generuj pdf

Na skróty