12.10.2009
Agnieszka Muszka

Czysta i gospodarna

Czysta i gospodarna

29 września w Rząsinach podsumowano efekty XIX edycji konkursu „Wieś Gminy Gryfów Śląski – czysta i gospodarna”. Tym razem do konkursu zgłosiło się 6 wsi i 14 posesji prywatnych.

Komisja, w której skład wchodziła Krystyna Samborska, Teresa Polesiak, Edward Sidorenko, Paweł Rubaj i Witold Mikos -przeprowadziła lustrację wsi i posesji zgłoszonych do konkursu. W kategorii „sołectwa” do rywalizacji zgłoszono 6 wsi – Krzewie Wielkie, Młyńsko, Proszówka, Rząsiny, Ubocze i Wieża. W kategorii „posesje indywidualne” do konkursu zostało zakwalifikowanych 14 posesji prywatnych oraz dwie instytucje – Parafia Rzymskokatolicka pw. M.B.Ostrobramskiej w Rząsinach oraz Budynek OSP Młyńsko. Jury nie miało łatwego zadania, ponieważ każda z zagród prezentowała się wyśmienicie i trudno było oprzeć się urokowi tych miejsc. Mimo wszystko decyzję trzeba było podjąć. W kategorii sołectwa I miejsce i nagrodę w wysokości 1200 zł przyznano wsi Rząsiny, II miejsce i 1000 zł otrzymało Młyńsko, III lokatę oraz 800 zł wywalczyło Ubocze. Komisja postanowiła przyznać wyróżnienia także sołectwom Krzewie Wielkie, Proszówka i Wieża oraz uhonorować je nagrodą po 400 zł. W kategorii posesje I miejsce uzyskała Danuta Stachów z Wieży, II Józefa i Ryszard Łozińscy z Krzewia Wielkiego i III Marta i Bogdan Skwara z Ubocza. Jury przyznało wyróżnienie specjalne Parafii Rzymskokatolickiej pw. M.B.Ostrobramskiej w Rzasinach z proboszczem ks. Stanisławem Bakesem i Ochotnicza Straż Pożarna w Młyńsku. Pozostałe wyróżnienia przyznano Krystynie i Markowi Grodowskich – Krzewie Wielkie, Agnieszce i Andrzejowi Stec – Młyńsko, Czesławie i Michałowi Radwańskim – Proszówka, Ewie Szymańskiej – Proszówka, Teresie i Janowi Szpila – Rząsiny, Elżbiecie Askuntowicz – Rząsiny, Alinie i Jerzemu Konarskim – Ubocze, Joannie i Zbigniewowi Czerwiec – Ubocze, Marzenie i Robertowi Romańskim – Ubocze, Agacie i Piotrowi Pender – Wieża, Jadwidze i Józefowi Przykłota – Wolbromów.

 

– Tak, jak co roku, komisja przeprowadzająca lustrację stanęła przed dylematem wyłonienia trzech najładniejszych z 16 zgłoszonych równie pięknych posesji – mówi przewodniczący komisji konkursowej Witold Mikos. – W przyszłym roku przypadnie 20. jubileuszowa edycja konkursu. Może z tej okazji warto dokonać podsumowania i przeprowadzić ocenę wszystkich posesji wyróżnianych w okresie 19 lat prowadzenia konkursu i spośród kilkuset już nagrodzonych laureatów wyłonić 15 najpiękniejszych i nadać im tytuł posesji wszech czasów – dodaje.

 

Ziemia Lubańska Nr 19(378) * 7-21.10.2009

Drukuj/generuj pdf

Na skróty