06.11.2009
Agnieszka Muszka

Co można zrobić z odpadów

Co można zrobić z odpadów

Pod koniec września uczniowie gryfowskich szkół wzięli udział w tradycyjnym już sprzątaniu świata. Tym razem oprócz prac porządkowych ogłoszono konkurs, który dał ciekawe rezultaty.

Z okazji sprzątania świata Urząd Gminy i Miasta w Gryfowie zorganizował porządkowanie terenów leśnych w gminie. W coroczną akcję zaangażowały się szkoły podstawowe, przedszkole, gimnazjum i Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gryfowie. Wszystkie placówki otrzymały niezbędny sprzęt w postaci worków i rękawic, a potem Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych IZERY z Lubomierza odebrał zebrane śmieci. Jednak to nie koniec przedsięwzięcia. Odpowiedzialna w ratuszu za ochronę środowiska Krystyna Samborska postanowiła zaproponować placówkom konkurs, który okazał się strzałem w dziesiątkę. Jego efekty można było oglądać w ratuszu jeszcze do połowy października. Rozgrywany był on w dwóch kategoriach – najciekawsza praca plastyczna w konkursie „Sprzątamy lasy” oraz instalacja na najefektowniej wykonanego stwora z odpadów.

 

– Celem konkursu była edukacja ekologiczna, żeby zwrócić uwagę dzieci i młodzieży na konieczność dbałości o własne otoczenie poprzez jego porządkowanie – tłumaczy Krystyna Samborska. – Chcieliśmy także, żeby te nasze akcje w ramach sprzątania świata nie miały wymiaru tylko i wyłącznie porządkowego, ale żeby poprzez nadanie im artystycznego wyrazu bardziej uwrażliwić uczestników na ten problem – dodaje.
12 października odbyło się rozdanie nagród i rozstrzygnięcie konkursu. W najbliższym czasie wszystkie prace zostaną przekazane na prośbę prezesa do Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Lubomierzu.

 

– Jestem bardzo zadowolony z pomysłów dzieciaków, które wykonały naprawdę fantastyczne rzeczy i pokazały co można zrobić z odpadów – mówi burmistrz Gryfowa Olgierd Poniźnik. – Warto propagować takie inicjatywy, aby ludzie nie traktowali lasu jako niczyjego i nie zaśmiecali go, bo jest to nasze wspólne dobro narodowe.

 

Ziemia Lubańska Nr 21(380) * 4-18.11.2009

Drukuj/generuj pdf

Na skróty