29.06.2011
Agnieszka Muszka

Bezpieczne wakacje

Bezpieczne wakacje

Dzieci wyruszą na kolonie i obozy, dorośli wyjadą na urlopy, wiele osób wybierze aktywny wypoczynek nad wodą lub na górskich szlakach. Okres wakacji, to również czas dalekich podróży, co wiąże się z wzmożonym ruchem autobusów i samochodów, które będą przewozić dzieci na letni wypoczynek. Częściej niż zwykle odwiedzane będą kluby, puby i dyskoteki.

Aby uchronić się przed niebezpieczeństwem i jego negatywnymi następstwami, warto przypomnieć sobie, czego należy się wystrzegać i na co zwracać szczególną uwagę, aby wakacje minęły bezpiecznie dostarczając tylko pozytywnych i niezapomnianych wrażeń.

Apelujemy do dzieci i młodzieży o rozwagę, a do rodziców i opiekunów zwracamy się z prośbą o zwrócenie szczególnej uwagi na to, co robią ich pociechy w czasie wolnym.

 

Złodziej nie ma wakacji. Dobrą praktyką jest, aby przed wyjazdem poprosić zaufaną osobę, np. sąsiada o zaopiekowanie się mieszkaniem. Czasami wystarczy wieczorem włączyć na chwilę światło, zabrać ze skrzynki pocztowej korespondencję oraz zebrać ulotki spod drzwi.

 

Zasady bezpiecznego pobytu nad wodą:

    * korzystaj tylko z kąpielisk strzeżonych, ograniczonych bojami: żółtymi dla początkujących oraz czerwonymi dla zaawansowanych,
    * przestrzegaj zasad regulaminu kąpieliska, stosuj się do zaleceń ratownika oraz znaków informacyjnych i ostrzegawczych,
    * ubrania i rzeczy osobiste pozostawiaj pod opieką znanej Ci osoby,
    * po dłuższym opalaniu się wchodź do wody powoli – szok termiczny może być przyczyną tragicznego w skutkach wypadku,
    * po spożytym posiłku odpocznij przed kąpielą,
    * przed skokiem do nieznanej wody zbadaj dno – korzeń, kamień, czy jakikolwiek przedmiot może spowodować groźny uraz kręgosłupa,
    * wzywaj pomoc wyłącznie w sytuacjach, kiedy rzeczywiście jest potrzebna,
    * zwracaj uwagę na innych kąpiących się, którzy mogą potrzebować pomocy,
    * w przypadku złego samopoczucia natychmiast wyjdź z wody,
    * nigdy nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu,
    * jeżeli pod Twoją opieką znajduje się młodsze rodzeństwo ani na chwilę nie spuszczaj go z oka – małe dzieci nigdy nie powinny kąpać się same.

 

Bezwzględnie zabrania się korzystania z kąpieliska, na którym wywieszona jest flaga koloru czerwonego!!!

Planując wypoczynek nad wodą, zwróć uwagę na miejsca, które oznaczono jako Czarny Punkt Wodny, to miejsca gdzie występuje zwiększone niebezpieczeństwo utonięcia.

Drukuj/generuj pdf

Na skróty