09.11.2009
Agnieszka Muszka

Zlot Szkół Reymontowskich

Zlot Szkół Reymontowskich

W dniach 25-27 września  2009 roku delegacja Szkoły Podstawowej im. W. S. Reymonta uczestniczyła  w XIII  Ogólnopolskim Zlocie Szkół Reymontowskich  i V konkursie Recytatorskim „Mówimy Reymontem”w Kołaczkowie.

Szkołę, gminę, powiat i województwo  reprezentowali: dyrektor Anna Pląskowska, Janina Hryniewiecka, Paulina Barszczowska, Sylwia Krawiec i Mateusz Jasiński.

 

Podczas spotkania Rodziny Reymontowskiej przedstawiciele szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych  z całej Polski oraz z Kanady  noszących  imię laureata Nagrody Nobla  i swojego patrona Władysława Stanisława Reymonta  prezentowali działania dotyczące kultywowania tradycji i obyczajów wsi różnych regionów Polski.
Laureaci konkursu recytatorskiego otrzymali nagrodę główną ufundowaną przez Fundację im W.S. Reymonta w Toronto – wycieczkę wyjazd do Kanady.

 

Spotkanie zakończyła Msza Św. w kościele parafialnym, zwiedzanie Dworku Reymonta w Kołaczkowie oraz wycieczka do Wrześni, gdzie poznaliśmy historię obrony języka polskiego i wiary Polaków podczas zaborów przez dzieci wrzesińskie.
Coroczne spotkania szkół są wspaniałą okazją do podzielenia się informacjami o działaniach  pracy z patronem, promocją  własnej „Małej Ojczyzny” – miejscowości, gminy, powiatu, integrują całą „Rodzinę Reymontowską” z Polski i zagranicy.

Drukuj/generuj pdf

Na skróty