23.05.2014
Agnieszka Muszka

Ze starej fotografii

Ze starej fotografii

Gryfów w 1959 roku

Prezentowana fotografia kamienicy w Gryfowie Śląskim przy ówczesnym Placu Wolności (Rynek) 25 wykonana została w 1959 roku i znajduje się w zbiorach Archiwum Państwowego we Wrocławiu.

W karcie inwentaryzacyjnej obiektu określona została jako ceglany budynek o przeznaczeniu mieszkalnym. Ze względu na stopień zniszczenia – 75 proc., w dobrym stanie zachowane były wówczas tylko ściany zewnętrzne, nieużytkowany.

Z opisu wykonanego w 1965 roku przez zespół Politechniki Warszawskiej opracowujący koncepcję odbudowy północnej pierzei gryfowskiego rynku, dowiadujemy się, że była to kamienica trzykondygnacyjna, barokowa pochodzącą z połowy XVIII wieku. Elewacja trójosiowa. Okna z opaskami. Pod środkowym oknem I piętra znajdowała się tablica z datą 1755 rok. Szczyt dwuokienny, zwieńczony tympanonem z półcyrkla.

Więcej informacji o zabytkowych obiektach Gryfowa Śląskiego zostanie przedstawionych na konferencji historycznej, która odbędzie się 6 czerwca br. w siedzibie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Gryfów Śląski przy ulicy Kolejowej 44.


Drukuj/generuj pdf

Na skróty