Zakaz wypalania traw
Przypomina się, ze zgodnie z art.124 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody ( Dz. U z 2009 Nr 151,poz.120 z późn. zmianami) zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych, trzcinowisk lub szuwarów.
Kto nie przestrzega w.w zakazu podlega karze aresztu lub grzywny ( art.131 wyżej wymienionej ustawy).
Wypalanie traw grozić może rolnikom również utratę części lub całości unijnych dopłat.
Ponadto art.30 ust.3 ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach(Dz.U. z 2011 Nr 12,poz.59 z późn. zm.) „ w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
- rozniecania poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
- korzystania z otwartego ognia
- wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”
Wypalanie traw powoduje ogromne straty w środowisku naturalnym. Podczas pożaru powstaje duże zadymienie, co powoduje zmniejszenie widoczności na drogach i może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych. Pożary mogą też się przenieść na pobliskie budynki i lasy.
Działania gaśnicze jednostek straży pożarnych w takich przypadkach prowadzone są najczęściej w trudnym terenie, co zwiększa awaryjność samochodów pożarniczych i sprzętu . Wskutek tego rosną koszty ponoszone przez nasze ochotnicze straże pożarne, które są finansowane z budżetu gminy, czyli nas wszystkich mieszkańców. Strażacy zaangażowani w akcje gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu.
Nasze jednostki OSP odnotowały już interwencje w zakresie gaszenia palących się traw i pozostałości roślinnych.
Apeluje się o rozwagę.