18.06.2013
Agnieszka Muszka

Zajęcia z wdrażania internetu 50+

Zajęcia z wdrażania internetu 50+

Do czego mi Internet ???

W Polsce na 13 mln osób po pięćdziesiątce, 
aż 10 mln nie korzysta z Internetu. Problem najczęściej nie wynika z braku komputera, dostępu do Internetu czy złej sytuacji finansowej. To raczej brak wiary w siebie, strach przed „myszką i klawiaturą” i przekonanie, że Internet nie jest mi potrzebny. Spotkałam się nawet ze stwierdzeniem, że lepiej nie zaczynać z Internetem, bo można się zatracić. 

– Duża część z około 10 mln dorosłych Polaków po 50. roku życia ma nowe technologie w zasięgu ręki, ale nie odczuwa potrzeby korzystania z nich. W odniesieniu do nich określenie „wykluczenie cyfrowe” nabiera nowego znaczenia – powiedział  Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”, które realizuje projekt „Polska Cyfrowa Równych Szans”. Jest to inicjatywa finansowana ze środków publicznych, która ma na celu edukację osób w wieku 50+.

– Największym problemem nie jest ani cena Internetu, ani dostęp techniczny, tylko brak potrzeby i motywacji do korzystania z niego oraz strach przed tym medium – dodaje Krzysztof Głomb.

Aby dotrzeć do osób 50+  i zmienić ich nastawienie do Internetu organizowane są bezpłatne zajęcia w ramach projektu   „Polska Cyfrowa Równych Szans”. Dzięki niemu od 2010 roku w zajęciach wzięło udział niemal 55 tys. osób, a codziennie przybywa 500 kolejnych.

 Także w Gryfowie Śląskim, w bibliotece publicznej, od początku maja odbywają się zajęcia prowadzone przez Latarnika. Dzięki wsparciu lokalnych władz i pracowników biblioteki, co tydzień, w czwartki, spotykamy się przy komputerach. Tematyka zależy od potrzeb, jedni oswajają się z myszką, drudzy robią pierwsze zakupy przez Internet jeszcze inni wysyłają maile lub szukają znajomych na NK i FB. I po kilku spotkaniach okazuje się jasne dlaczego wnuki lubią grać w sieci, przeglądać  nowinki na portalach społecznościowych,  mailować i czatować. To medium dla wszystkich i każdy znajduje w nim coś dla siebie, a przede wszystkim przestaje być wykluczony cyfrowo. Już zwroty „fejsbuk”, „pendrajw”, czy „czatowanie” nie są obce uczestnikom zajęć prowadzonym przez Latarnika. Serdecznie zapraszamy !

Kontakt: Małgorzata Walczak, tel.: 502 411 775

Strona projektu: www.latarnicy.pl

Drukuj/generuj pdf

Na skróty