28.08.2009
Agnieszka Muszka

Zabytkowe lustra

Zabytkowe lustra

Urząd Stanu Cywilnego w Gryfowie wzbogacił się ostatnimi czasy o piękne zabytkowe lustro. Zresztą nie tylko on, bowiem drugi podobnych rozmiarów eksponat trafił do remontowanego właśnie Centrum Informacji Turystycznej. Nowe elementy wystroju nie tylko zdobią, ale zapierają dech – tak bardzo fenomenalne wrażenie powodują.

Wspomniane dwa zabytkowe lustra przez wiele lat znajdowały się w pomieszczeniach przy ul. Lubańskiej 10, które kiedyś użytkowała tzw. ochronka azbestolitu. Potem lokal był opuszczony, a ponieważ niszczał gmina postanowiła żeby go sprzedać na cele mieszkaniowe. Jednak od zamierzeń do realizacji nie było łatwo przejść, bowiem jedno takie lustro waży blisko 200 kg i przeniesienie rzeczonych przedmiotów było nie lada wyczynem. 4 sierpnia udało się w końcu zorganizować transport monumentalnych zwierciadeł.

– Właściwie bez pomocy firmy ELSTAN niemożliwe byłoby ich przetransportowanie – opowiada burmistrz Gryfowa Olgierd Poniźnik. – Firma ta pod okiem Stanisława Frąca swoim przemyślanym sposobem dokonała tego, co wydawało się prawie niemożliwe.
Tymczasem nowe nabytki gryfowskiego magistratu już dodają splendoru wnętrzom renesansowego ratusza i kamienicy. Wciąż jednak nie ustalono pochodzenia, wykonawcy czy też właściwego wieku zabytkowych zwierciadeł.
(AG)

Ziemia Lubańska Nr 16(375) * 26.08-9.09.2009

Drukuj/generuj pdf

Na skróty