18.10.2010
Agnieszka Muszka

XIV Ogólnopolski Zlot Szkół Reymontowskich

XIV Ogólnopolski Zlot Szkół Reymontowskich

Tegoroczne spotkanie Rodzin Reymontowskich odbyło się w Warszawie. Gospodarzem było warszawskie LII LO im. W. S. Reymonta. Uroczystość rozpoczęła się galą pocztów sztandarowych 23 zaproszonych szkół z całej Polski.

Wśród nich była też delegacja Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta   z  Ubocza.
Od dziesięciu lat stałym elementem Zlotów jest konkurs dla młodzieży związany z twórczością Reymonta. W piątkowe południe w Bielańskim Centrum Edukacji Kulturalnej rozpoczął się Ogólnopolski Konkurs Recytatorski „Mówimy Reymontem”. Ma on na celu popularyzację dzieł Patrona Naszej szkoły. W jury zasiedli między innymi: przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Warszawie,  Fundacji im. Reymonta z Kanady oraz aktor scen warszawskich p. Marek Frąckowiak. Konkurs został przeprowadzony w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.
Niezmiernie cieszymy się, że wśród uczestników tego konkursu była uczennica klasy szóstej naszej szkoły Natalia Barszczewska, która mogła pochwalić się swoimi umiejętnościami przed tak wspaniałym jury i publicznością.
W trakcie Zlotu mieliśmy okazję na wymianę doświadczeń oraz  promocję Naszej szkoły i regionu. Program pozwolił nam także zwiedzić stolicę: starówkę, barokowy kościół Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu, gdzie, co roku 5 grudnia w rocznicę śmierci W. S. Reymonta szkoły z Rodzin Reymontowskich oddają hołd swojemu Patronowi Nobliście. W ostatni dzień zlotu odwiedziliśmy Powązki. Tam złożyliśmy wieniec i zapaliliśmy znicz na grobie naszego patrona, a  na  Cmentarzu Wojskowym, oddaliśmy hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej.

 

Na Zlocie Szkołę Podstawową z Ubocza reprezentowała Pani Dyrektor Szkoły Anna Pląskowska- członek Ogólnopolskiej Rady Programowej Szkół Reymontowskich, Pani  Patrycja Barta oraz uczniowie: Natalia Barszczewska, Kamila Wójcicka i Wojciech Trocewicz.

 

Za rok na kolejnym Zlocie spotykamy się w Tuszynie w tamtejszym Reymontowskim Gimnazjum. Już dziś cieszymy się na to spotkanie.

 

Patrycja Barta

 

Drukuj/generuj pdf

Na skróty