06.04.2011
Agnieszka Muszka

Wiosna w Bischofswerdzie

Wiosna w Bischofswerdzie

Młodzież z gryfowskiego gimnazjum przebywała z wizytą w Bischofswerdzie. Wszystko to za sprawą współpracy, jaka od lat jest prowadzona między oboma gminami.

W gimnazjalnej delegacji Gryfów reprezentowali – Maciej Burkot, Angelika Członka, Magdalena Dubiel, Katarzyna Kowalenko, Anna Miszkowska, Wioletta Romankiewicz, Dominika Sobucka, Jakub Wyrazik, Agata Zięcik i Małgorzata Zmaczyńska. Na gryfowian czekało miłe przywitanie oraz spotkanie z kolegami, z którymi już wcześniej zawiązane zostały pierwsze przyjaźnie. Była to także okazja do nowych znajomości.
– Na początku uczestniczyliśmy w różnych zabawach integracyjnych. Niemal od razu przestała istnieć bariera językowa. Porozumiewaliśmy się językiem polskim, niemieckim, angielskim i migowym. Było przy tym dużo śmiechu – wspominają gryfowscy gimnazjaliści. – Już pierwszego dnia zaczęliśmy przygotowywać się do otwarcia wystawy naszych prac, które wykonywaliśmy w Bischofswerdzie w marcu 2010 roku, a wieczorem pojechaliśmy do domów naszych niemieckich przyjaciół i tam nocowaliśmy.
Młodzi gryfowianie uczestniczyli także w zajęciach wraz ze swymi niemieckimi rówieśnikami, pracując także nad programem, który mieli przedstawić na wernisażu wystawy zt. „Wiosna w Bischofswerdzie”. Przygotowali stroje, teksty, piosenki i potrzebne rekwizyty dotyczące czterech pór roku.
Występ młodzieży z gryfowskiego gimnazjum oglądali dyrektorzy i nauczyciele z Gryfowa, szef wydziału kultury z Bischofswerdy i zastępca nadburmistrza tego miasta. Najbardziej do gustu przypadł jednak finał imprezy, podczas którego cała grupa polskich i niemieckich uczniów wykonała piosenkę „Z kopyta kulig rwie”. Po występie wszyscy oglądali prace gimnazjalistów z Gryfowa, a później bawili się na dyskotece w piwnicach ratusza. Ostatni dzień wyprawy polscy uczniowie spędzili w Goethe-Gymnasium, grając w różne gry na pożegnanie. Następne spotkanie już w czerwcu kiedy uczniowie z Bischofswerdy odwiedzą Gryfów.

 

Ziemia Lubańska Nr 7(414) * 6-20.04.2011

Drukuj/generuj pdf

Na skróty