03.12.2015
Agnieszka Muszka

Wieczór poetycki Jana Owczarka – Strofy nad brzegiem Kwisy

Wieczór poetycki Jana Owczarka – Strofy nad brzegiem Kwisy

20 listopada gryfowscy miłośnicy poezji spotkali się w Bibliotece Publicznej na wieczorze poetyckim Jana Owczarka zatytułowanym „Strofy nad brzegiem Kwisy”.

W trakcie spotkania zebrani usłyszeli wiersze z najnowszego tomiku „Niedokończona baśń”, a także z poprzednich wydawnictw m.in. „Geneaologia” i „Kamyk nad morzem”. Goście mieli wiele pytań i opinii dotyczących poezji pana Jana, na które autor chętnie odpowiadał i polemizował z zebranymi. Wieczór był prawdziwą ucztą duchową zarówno dla pasjonatów słowa pisanego, jak i wielbicieli metafizycznych anegdot i legend, którymi Jan Owczarek chętnie się dzielił.

Jan Owczarek ma duszę pielgrzyma. Lubi wędrować, a poezja w jego przekonaniu to stan, a nie chwila (wedle zasady, że „Poetą się jest”, a nie: „Poetą się bywa”). Poezja to wysokie rzemiosło, wymagające pracy, wykuwania obrazu i tekstu. To melodia, o czym świat tak dawno zapomniał. Jako pielgrzym wie, że droga jest pełna znaków, których wypatruje cierpliwie na swoich szlakach. Czyta pismo chmur i pozdrawia odrzutowce prujące po niebie. Wciąż mieszka w Królestwie Marzeń.

Jan Owczarek urodził się w Piechowicach, mieszka w Jeleniej Górze, od dziecka związany był z Karkonoszami. Przez wiele lat był nauczycielem języka polskiego w I LO im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze. Z zamiłowania krajoznawca, podróżnik i fotograf. Zajmuje się okazjonalnie przewodnictwem (jest przewodnikiem sudeckim) i pilotażem wycieczek. Wydał siedem tomików wierszy. Współtworzył antologię poezji patriotycznej „A w sercu Polska” wydaną przez Jeleniogórski Klub Literacki. Jego teksty spotkać można także w kilkunastu antologiach i almanachach.
(ADG)

Źródło: Ziemia Lubańska

Drukuj/generuj pdf

Na skróty