25.10.2013
Agnieszka Muszka

Wieczór pełen poezji

Wieczór pełen poezji

11 października br. już po raz kolejny mieszkańcy naszego regionu mogli poznać wartościowych ludzi, którzy dzielą się z innymi swoją twórczością. Sposobnością do tej duchowej uczty była premiera najnowszego tomiku wierszy Joanny Małoszczyk pt. „Jeszcze zdążę”.

Spotkanie autorskie, które miało miejsce w Galerii Europejskiego Centrum Kulturalno-Informacyjnego w Gryfowie Śl., przyciągnęło tak wielu słuchaczy, że skromna sala wystawowa w budynku Biblioteki Publicznej okazała się za mała, by pomieścić wszystkich. Joannie Małoszczyk towarzyszył nowo utworzony zespół muzyczny działający w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gryfowie Śl. Był to zatem wieczór poetycko-muzyczny, pełen liryzmu i twórczego entuzjazmu, jakim poetka dzieliła się z uczestnikami premiery. Muzycznym tłem była poezja śpiewana, ale zaprezentowane zostały także nagrania z płyty CD z piosenkami w wykonaniu Eweliny Lichman do słów Joanny Małoszczyk, która była dodatkiem do nowego tomiku wierszy. Potem była okazja do rozmów o poezji i sztuce przy znakomitym poczęstunku, który na tę okazję został przygotowany.

Joanna Małoszczyk mieszka w Gryfowie Śl. Publikowała w almanachach i czasopismach. To osoba nietuzinkowa – poetka, malarka, ilustratorka. Jej wiersze wynikają z całości wizji poetyckiej, a bohaterami są także wybitni malarze. Jak sama mówi – prawdziwa poezja rodzi się nie z uczuć jednostkowych, ale z głębi życiowych doświadczeń. Zatem najnowszy tomik pt. „Jeszcze zdążę” to głos twórcy dojrzałego, który swoje emocje, wrażliwość i zmysłowość ubiera w słowo i obraz, obok którego nie można przejść obojętnie. Na uwagę zasługują także grafiki Joanny Małoszczyk, których całe bogactwo znaleźć można właśnie w tym tomiku. Zespalają one słowo i obraz, spinając wszystko wspaniałą artystyczną, twórczą klamrą.

W spotkaniu z Joanna Małoszczyk udział wzięli nie tylko mieszkańcy Gryfowa na czele z burmistrzem Olgierdem Poniźnikiem i dyrektor biblioteki Marzeną Wojciechowską, ale także przyjaciele-literaci z Lubania i Lubomierza.

Wydawcą tomiku jest Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Gryfów Śl. oraz Grupa Literacka „Metafora”.

(Amadeusz)

Drukuj/generuj pdf

Na skróty