17.10.2023
Paweł Cerkanowicz

„V PIESZE WĘDRÓWKI Z GRYFOWA DO PROSZÓWKI” 2023

„V PIESZE WĘDRÓWKI Z GRYFOWA DO PROSZÓWKI” 2023

W dniu 7 października 2023r. odbyły się „V Piesze Wędrówki z Gryfowa do Proszówki”. Organizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie Rozwoju Proszówki przy wsparciu finansowym Urząd Gminy i Miasta Gryfów Śląski, Rada sołecka wsi Proszówka, Ochotnicza Straż Pożarna w Proszówce. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane kwotą 3.500zł z budżetu Gminy Gryfów Śląski w ramach realizacji zadania publicznego 2023 „Piesze Wędrówki z Gryfowa do Proszówki”

W tym roku po raz drugi zaprosiliśmy do udziału nie tylko rodziny z Gminy Gryfów Śląski, ale również drużyny mieszane spoza naszej gminy. Drużyny składały się z członków rodzin, znajomych, przyjaciół, ekip pracowników. Jedynym warunkiem jaki należało spełnić to posiadać wśród swojej drużyny dziecko z minimalnym wiekiem 3 lat oraz dla bezpieczeństwa całej drużyny minimum jedną osobą pełnoletnią. Trasa rozpoczynała się od prezentacji drużyny na gryfowskim rynku w biurze zawodów od godz. 12.00. Tam drużyny otrzymywały pierwsze swoje punkty za przebranie oraz drużynowy okrzyk/hasło. Do pokonania na trasie 5 km do Proszówki czekały na uczestników punkty kontrolne oraz zagadki do rozwiązania w grze terenowej umieszczonej w karcie startowej, którą otrzymywała każda drużyna i zgodnie z jej treścią podążała do mety.

Punkty kontrolne obsługiwali członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Proszówki i czekali na ekipy z zadaniami specjalnymi do wykonania: w szpitalu czekało zadanie
leśny slalom sprawnościowy. Następnie po drodze w kasztanach czekał quiz z pytaniami ze znajomości Proszówki. W świetlicy drużyny miały okazję cofnąć się do czasów szkoły i popróbować swoich umiejętności w kaligrafii. Na placu przy remizie OSP Proszówka zapraszała drużyny do pomocy w gaszeniu pożaru. Następnie załogi udawały się na Kapliczkę Leopolda na Górze św. Anny w celu odnalezienia ukrytego pierścionka, a na zakończenie odwiedzali Gospodarstwo „Alpaki z Proszówki” aby pomóc przy nakarmieniu tych wspaniałych i przesympatycznych zwierzaków.  Uczestnicy po wszystkich zmaganiach musieli dostarczyć poprawnie wypełnione karty startowe ma metę przy remizie strażackiej w Proszówce. Na całość klasyfikacji drużyn oprócz zdobytych punktów na stanowiskach kontrolnych oraz za poprawie rozwiązaną grę terenową również wpływ miał czas przejścia. Najszybszy czas przejścia całej trasy wynosił 71 minut.  Wszystkie 8 startujących drużyn ukończyło rajd i uzyskało następującą klasyfikację:

I miejsce  – Drużyna „Plażowicze” w nagrodę otrzymali pamiątkowy złoty medal, dyplom oraz voucher o wartości 400 zł do realizacji w sklepie DECATHLON
i Puchar Drużyny Roku 2023 ufundowany przez Burmistrza Gryfowa Olgierda Poniźnika.

II miejsce – Drużyna „Jesienne Listki” w nagrodę otrzymali pamiątkowy srebrny medal, dyplom oraz voucher o wartości 200 zł do realizacji w sklepie DECATHLON.

III miejsce – Drużyna „Tajne Agentki” w nagrodę otrzymały pamiątkowy brązowy medal, dyplom i voucher o wartości 100 zł do realizacji w sklepie DECATHLON.

Drużyny od miejsca IV-VIII otrzymały pamiątkowe medale, dyplomy za udział oraz nagrody rzeczowe w postaci rodzinnych gier planszowych ufundowanych przez posłankę na Sejm RP Panią Zofię Czernow.

Miejsce IV – Drużyna „Smerfy”

Miejsce V – Drużyna „Żabki Śmieszki”

Miejsce VI – Drużyna „Dogier”

Miejsce VII – Drużyna Minionki

Miejsce VIII – Drużyna „Harry Potter i Czarownice”

Wszystkie 8 startujących drużyn otrzymało również gadżety sportowe ufundowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Proszówki oraz upominki rzeczowe ufundowane przez ZGIUK Lubań.

Na mecie na placu rekreacyjnym przy remizie strażackiej w Proszówce na wszystkich chętnych czekał Festyn Rodzinny z wieloma atrakcjami m.in. wysięgnik z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Lwówku Śląskim,   punkt strzelecki obsługiwany przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Gryfowa Śląskiego Mateusza Królaka. Dla najmłodszych była wata cukrowa dzięki współpracy z Sołectwem Wieża oraz lody Gelato Izery z Starej Kamienicy, a dla głodnych i spragnionych pyszna strefa gastronomiczna z bigosem i kiełbaskami z grilla oraz domowymi ciastami. Prowadzony był  przez pana Krzysztofa Rozenbajgera z Urzędu Gminy i Miasta dla wszystkich chętnych punkt konsultacyjno/informacyjny „Czyste Powietrze”. Nad bezpieczeństwem uczestników podczas całego przedsięwzięcia czuwał ratownik medyczny  Magdalena Włodarczyk oraz Krzysztof Król. Dziękujemy za odwiedziny Ochotniczej Straży Pożarnej z Gryfowa. Dodatkową atrakcją dla wszystkich chętnych była zabawa quiz z wiedzy o Proszówce „Potyczki Gryfów”. W zabawie mogli brać udział wszyscy chętni bez ograniczeń wiekowych. Zadanie polegało na pobraniu karty quizu, jego poprawnym rozwiązaniu i oddaniu do godz. 15.30 do biura organizatora pod wiatą biesiadną na placu rekreacyjnym w Proszówce. Po sprawdzeniu poprawności uczestnik otrzymywał upominek od Stowarzyszenia Rozwoju Proszówki  w postaci kolorowanki „Proszówka wieś jak malowana”, a kupon brał udział w losowaniu nagród. O godzinie 16.00 podczas wręczania nagród za udział w „V Pieszych Wędrówkach z Gryfowa do Proszówki” nastąpiło uroczyste losowanie 3 zwycięskich kuponów spośród wszystkich 50 oddanych kart do biura organizatora. 3 szczęściarzy otrzymało po voucherze o wartości 100zł do realizacji w sklepie DECATHLON sfinansowane ze środków Gminy Gryfów Śląski w ramach realizacji zadania publicznego 2023 „Piesze Wędrówki z Gryfowa do Proszówki”

Dziękujemy i gratulujemy wszystkim drużynom za udział, mimo deszczowej aury za wspaniałą atmosferę i zdrową rywalizację na trasie. Członkom Stowarzyszenia Rozwoju Proszówki, Radzie Sołeckiej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Proszówki, Gryfowa i PPSP we Lwówku Śląskim za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie i realizację przedsięwzięcia. Dziękujemy Gminie Gryfów Śląski na czele z Burmistrzem za wszelką pomoc i wsparcie finansowe na realizację zadania publicznego. Podziękowania kierujemy na ręce Posłanki na Sejm RP Pani Zofii Czernow i dyrektorowi biura poselskiego Aleksandrze Wochal za ufundowanie nagród w postaci gier planszowych dla startujących drużyn oraz Jackowi Baranowi Prezesowi Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych Spółka z o.o. w Lubaniu za wsparcie i ufundowanie nagród.

Zarząd Stowarzyszenia Rozwoju Proszówki

 

 

 

 

 

 

Drukuj/generuj pdf

Na skróty