04.03.2021
Paweł Cerkanowicz

Uruchom aplikację STOP COVID

Uruchom aplikację STOP COVID

Ściągnij, uruchom – dbaj o siebie i innych.

Aplikacja STOP COVID to realne wsparcie w walce z koronawirusem. Dzięki niej mamy szansę szybciej wrócić do normalności.

STOP COVID działa w oparciu o technologię Bluetooth. Aplikacja monitoruje nasze otoczenie w poszukiwaniu innych urządzeń, na których jest zainstalowana. Jeśli je znajdzie, a kontakt naszego telefonu z telefonem innej osoby potrwa przynajmniej 15 minut i będzie miał miejsce w odległości mniejszej niż 2 metry – zapamięta go na 14 dni.

Jeśli w tym czasie właściciel któregoś z urządzeń zachoruje, użytkownicy aplikacji, z którymi się spotkał, otrzymają powiadomienie. Wszystko to całkowicie anonimowo. Wasza prywatność jest dla nas priorytetem – dlatego aplikacja STOP COVID nie korzysta z żadnych danych.

Powiadomienie nie oznacza, że jesteś zakażony, ani że musisz poddać się kwarantannie. Jeśli je otrzymasz, zachowaj ostrożność – pomożesz w ten sposób zahamować rozprzestrzenianie się choroby.

Jak zainstalować i uruchomić aplikację?

To proste. Całość zajmie Ci tylko kilka chwil.

Krok 1. Pobierz aplikację STOP COVID ze sklepu z aplikacjami – znajdziesz go na pulpicie swojego telefonu.

Krok 2. Zaraz po pobraniu, uruchom ją w swoim telefonie – nie musisz podawać żadnych danych.

Krok 3. Pamiętaj, aby włączyć system monitorowania ryzyka – telefon podpowie Ci jak to zrobić.

Jeśli chcesz, regularnie wypełniaj dziennik zdrowia i test oceny ryzyka. Nie musisz, ale warto to robić.

To już wszystko. Resztę aplikacja zrobi za Ciebie. Przez cały czas będzie działać w tle.

Co zrobić w przypadku zachorowania?

Jeśli wynik Twojego testu na koronawirusa okaże się pozytywny, skontaktuje się z Tobą telefonicznie pracownik Centrum Kontaktu. Zapyta między innymi o to, czy korzystasz z aplikacji. Jeśli tak, przekaże Ci unikalny numer PIN. Jak go użyć?

Krok 1. Na głównym widoku aplikacji kliknij „Więcej”.

Krok 2. Wybierz sekcję „Moje dane”.

Krok 3. Kliknij „Przekaż dane”.

Krok 4. Wprowadź 6-cyfrowy numer i zatwierdź przyciskiem „Przekaż informacje”.

Najpóźniej w ciągu doby, na ekranach urządzeń innych użytkowników aplikacji, z którymi miałeś kontakt w ciągu ostatnich 14 dni, wyświetli się odpowiednie powiadomienie wraz ze wskazówkami, co w takiej sytuacji zrobić.

Jeśli nie chcesz czekać na telefon, wolisz działać, to Ty możesz zadzwonić do Centrum Kontaktu i poprosić o PIN: 22 250 01 15.

Aplikacja STOP COVID jest dobrowolna i bezpłatna. Zdrowie – Twoje i Twoich bliskich – bezcenne. Dlatego, zróbmy wszystko, aby je chronić. Dla wspólnego bezpieczeństwa. Im więcej osób będzie korzystać z aplikacji, tym więcej uda się powiadomić o ryzyku zakażenia.

Jeśli masz dodatkowe pytania lub chcesz zgłosić problem techniczny, napisz na: protego@mc.gov.pl

za https://www.gov.pl/web/protegosafe/jak-to-dziala

Drukuj/generuj pdf

Załączniki:

Na skróty