Uroczyste obchody Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji zamordowanego Żołnierza Wyklętego odprawioną w kaplicy na Cmentarzu Komunalnym w Gryfowie Śląskim. W homilii ksiądz proboszcz Krzysztof Kurzeja wspominał żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy niejednokrotnie za swoje działania płacili życiem.
Tak też było z kpt. Romanem Grońskim. Podczas wojny broniąc się przed wywiezieniem na roboty przymusowe do Niemiec wstąpił do Armii Krajowej. – Wsławił się tym, że zwalczał pospolity bandytyzm. Tych akcji w jego wykonaniu było wiele. – wyjaśniał Burmistrz Gryfowa Śląskiego, który dodawał, iż podczas próby przedostania się na zachód kpt. Groński został ujęty, trafił do więzienia i był sądzony. Wydany przez sąd wyrok śmierci został wykonany 7 marca 1949 roku.
Szczątki Romana Grońskiego zostały odnalezione na terenie kwatery „Ł” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach i złożone w 2019 r. w Panteonie Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Obecne na tej uroczystości bratanice zamordowanego Panie Alicja Kamińska i Joanna Twardochleb otrzymały flagę, którą była przykryta trumna oraz ziemię z mogiły, w której ujawniono szczątki ich stryja. Ziemię tę i flagę bratanice oficera przywiozły do Gryfowa Śląskiego. Ziemia została symbolicznie złożona pod tablicą upamiętniającą kpt. Romana Grońskiego ps. „Żbik”, która stanęła w Alei Zasłużonych na gryfowskim cmentarzu komunalnym. Jej uroczystego odsłonięcia dokonano wczoraj tuż po Mszy Świętej. Z taką inicjatywą na prośbę członków rodziny zamordowanego wyszedł Burmistrz Gminy i Miasta Gryfów Śląski. – Rodzina pół roku temu zainteresowała nas tym, żeby uczcić w sposób godny, bardzo mocno rodzinnie związanego z Gryfowem kapitana Romana Grońskiego – tłumaczył Olgierd Poniźnik, który wyjaśniał, iż na tutejszym cmentarzu parafialnym pochowani są rodzice zamordowanego oficera oraz jego siostra a na cmentarzu komunalnym spoczywa brat Aleksander. W Gryfowie Śląskim mieszka także najmłodszy brat Romana, Marian wraz z małżonką.
Tablica przykrywała flaga, którą bratanice przywiozły z Warszawy. Przed jej odsłonięciem Pan Olgierd Poniźnik Burmistrz Gryfowa Śląskiego podziękował proboszczowi za odprawienie uroczystej mszy świętej i powitał zgromadzonych. W sposób szczególny powitał rodzinę zamordowanego oficera. Tablica stanęła w pobliżu wejścia na cmentarz. – Znaleźliśmy to miejsce, żeby każdy wchodzący na nasz cmentarz komunalny na tą tablicę spojrzał. – mówił burmistrz, który podziękował także wszystkim osobom, które włączyły się w ten projekt i pomagały w organizacji „Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gryfowie Śląskim”.
Odsłonięcia tablicy dokonały bratanice kpt. Romana Grońskiego. Poświęcił ją ksiądz proboszcz Krzysztof Kurzeja.
– Niezwykle trudno mi słowami wyrazić emocje związane z dzisiejszą uroczystością. Z odmętów pamięci wydobyty został mój stryj Roman Groński ps. „Żbik”. To dla całej naszej rodziny niezwykłe przeżycie. – mówiła nie kryjąc przy tym emocji bratanica zamordowanego Pani Alicja Kamińska – Dla Państwa to kapitan Roman Groński, oficer Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niepodległość zamordowany z wyroku komunistycznego sądu. Dla całej naszej rodziny i dla mnie to stryj Roman. – przypominała Pani Kamińska, która podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej uroczystości i możliwości godnego upamiętnienia zamordowanego oficera a w szczególności podziękowania skierowała do Burmistrza Olgierda Poniźnika oraz pracowników gryfowskiego magistratu.
Po odsłonięciu tablicy wszyscy udali się do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Gryfów Śląski, w której zorganizowana została okolicznościowa wystawa zdjęć i pamiątek dotyczących Romana Grońskiego. Jego życiorys i działalność przypomniał Pana Marek Gadowicz przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej oraz najbliżsi zamordowanego oficera.
Tekst i zdjęcia portal lwowecki.info