10.12.2012
Agnieszka Muszka

To była prawdziwa Biała Niedziela

To była prawdziwa Biała Niedziela

To była prawdziwa „Biała Niedziela”,  choć niektórzy odwiedzający nową przychodnię w Gryfowie mówili, że jest czarno od ludzkich głów. Nie ma się zresztą czemu dziwić – z porad lekarzy specjalistów skorzystało ponad 1000 osób. Największym wzięciem cieszyli się kardiolodzy, okuliści i laryngolog.

Pomysł zorganizowania „Białej Niedzieli” zrodził się podczas spotkań władz Gryfowa i dyrekcji zgorzeleckiego ZOZ-u. Specjalistyczne konsultacje miały poprzedzić oficjalne otwarcie przychodni, które przewidziano na 1 stycznia 2013. Idea niedzieli ze specjalistami okazała się strzałem w dziesiątkę.

Jak mówi dyrektor Zofia Barczyk, nowa przychodnia ma zabezpieczyć mieszkańcom Gryfowa i okolic dostęp do lekarzy specjalistów i nowoczesnej diagnostyki. Jak potrzebna jest to inwestycja pokazała ostatnia niedziela, gdzie przez siedem godzin przez przychodni  przewinęło się ponad tysiąc osób.

Niemal stu pacjentów skorzystało z konsultacji kardiologicznej, która cieszyła się ogromnym powodzeniem:

– Każdy  konsultowany pacjent miał wykonane ekg i usg serca – mówi kardiolog ze zgorzeleckiego szpitala. – Część z badanych zakwalifikowano do dalszej diagnostyki i leczenia. Ci, którzy korzystali już wcześniej z porad kardiologa podkreślali, że do tej pory trzeba było jeździć do Jeleniej Góry lub Lubania, i to najczęściej prywatnie. Lekarz na miejscu znacznie ułatwi życie chorym.  Mieszkańcy cieszyliby się, gdyby specjalista był dostępny choćby raz w miesiącu. To pokazuje braki w specjalistycznym leczeniu  okolicach Gryfowa.

Jak ważna jest dostępność do specjalistycznej diagnostyki pokazał przypadek kilkunastoletniego chłopca. Badający go pediatra wysłuchał  niepokojące szmery w sercu. Przeszedł z młodym pacjentem do pokoju obok, gdzie przyjmował kardiolog.  Dzięki natychmiastowej dostępności do usg serca można było postawić diagnozę i skierować młodego człowieka do dalszego leczenia.

Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się porady okulisty, laryngologa, neurologa czy ortopedy. Jak mówi ten ostatni, po konsultacjach okazało się,  że na ponad czterdziestu pacjentów  powinno trafić do szpitala.

Na brak pracy nie narzekał też chirurg – onkolog

– Pacjenci zgłaszali się głównie z niepokojącymi zmianami skórnymi, które mogły mieć następstwa onkologiczne – mówi Maciej Błaszczyński , ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Zgorzelcu. – Byli też chorzy typowo chirurgiczni i kilku, których – ze względu na niepokojące objawy –  skierowaliśmy do dalszej diagnostyki onkologicznej.

„Biała Niedziela” w Gryfowie przeszła już do historii.  W jej organizację zaangażowanych było kilkudziesięciu pracowników szpitala i gminy Gryfów Śląski.  Teraz mieszkańcy z niecierpliwością czekają na pełny rozruch przychodni i mają nadzieję, że złe duszki  i nieżyczliwe serca nie wpłyną na pracę placówki.

Podziękowanie

         W imieniu mieszkańców Gminy i Miasta Gryfów Śląski, Rady Miejskiej Gminy Gryfów Śląski oraz swoim własnym składam najserdeczniejsze podziękowania za przeprowadzenie „Białej Niedzieli” w śnieżny niedzielny dzień 02 grudnia br.

         Słowa uznania kieruję do lekarzy, pielęgniarek i administracji Wielospecjalistycznego Szpitala  – Zakładu Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu oraz do Pani Dyrektor Szpitala  Zofii Barczyk – osoby niezwykle zaangażowanej, znakomitej menager służby zdrowia w naszym Regionie.  Dziękuję bardzo za poświecenie swojego wolnego czasu, za życzliwość i wielką chęć niesienia pomocy naszym mieszkańcom. Dziękuję Paniom Krystynie Borkowskiej i Halinie Sieradzkiej za przygotowanie przychodni do „Białej Niedzieli”.

         Bardzo serdecznie dziękuję za organizacyjne i techniczne przygotowanie „Białej Niedzieli” pracownikom Urzędu Gminy i Miasta w Gryfowie Śląskim na czele z Jerzym Andrzejczakiem – Sekretarzem Gminy i Miasta Gryfów Śląski, za pomoc rzeczową Panu Radnemu Stanisławowi Sawczakowi, Panu Stanisławowi Krawczykowi – sołtysowi Wieży, Zofii i Zbigniewowi Chomontom, pracownikom Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury pod kierownictwem Adama Domino, Pani Helenie Okulowskiej i pracownikom Zakładu Budżetowego Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej za wykonanie  wielu prac przed i w trakcie przygotowania Przychodni do „Białej Niedzieli”

Burmistrz G i M Gryfów Śląski

       Olgierd Poniźnik

Drukuj/generuj pdf

Na skróty