23.05.2016
Agnieszka Muszka

Spektakl Skarb wdowy Schadenfreunde

Spektakl Skarb wdowy Schadenfreunde

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Gryfowie Śląskim
i Teatr Modrzejewskiej w Legnicy zapraszają na niezwykłe wydarzenie w Gryfowie Śląskim.
W ramach działań związanych z Europejską Stolicą Kultury 2016 i realizacją projektu „Teatr w podwórkach”, w Gryfowie Śląskim odbędzie się premiera spektaklu „Skarb wdowy Schadenfreunde”. Poza Gryfowem premiery odbędą się Wrocławiu, Legnicy i Bystrzycy Kłodzkiej.
Projekt zostanie zrealizowany 28 maja 2016 r. o godz. 21.00 na podwórku przy ul. Sanatoryjnej (pomiędzy numerami 10 i 10a).
Wstęp tylko na podstawie wejściówek! Ilość miejsc ograniczona!
Wejściówki do odbioru w siedzibie M-GOK przy 
ul. Kolejowej 33a.
Uwaga! Nie prowadzimy rezerwacji miejsc!!!

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Gryfowie Śląskim i Teatr Modrzejewskiej w Legnicy zapraszają na niezwykłe wydarzenie w Gryfowie Śląskim. W ramach działań związanych z Europejską Stolicą Kultury 2016 i realizacją projektu „Teatr w podwórkach”, w Gryfowie Śląskim odbędzie się premiera spektaklu „Skarb wdowy Schadenfreunde”. Poza Gryfowem premiery odbędą się Wrocławiu, Legnicy i Bystrzycy Kłodzkiej. Projekt zostanie zrealizowany 28 maja 2016 r. o godz. 21.00 na podwórku przy ul. Sanatoryjnej (pomiędzy numerami 10 i 10a). Wstęp tylko na podstawie wejściówek! Ilość miejsc ograniczona! Wejściówki do odbioru w siedzibie M-GOK przy ul. Kolejowej 33a. Uwaga! Nie prowadzimy rezerwacji miejsc!!!

Skarb wdowy Schadenfreude Roberta Urbańskiego, to historia, jaka tuż po wojnie mogła się wydarzyć na każdym podwórku Dolnego Śląska. Ściągający zewsząd Polacy, próbujący ułożyć sobie życie na nowo, wprowadzają się do kamienicy. Nowi lokatorzy zdają sobie sprawę, że jedno z mieszkań pozostaje wciąż zamknięte. Rezyduje tam niemiecka wdowa, o której krążą sprzeczne informacje. Ciekawość sąsiadów rośnie, zwłaszcza że pojawia się wśród nich milicjant Bronek, trzymając w dłoni przydział na pokój w mieszkaniu wdowy. Rzecz idzie nie tylko o dach nad głową. Zamknięte lokum kusi tajemnicą. Ale jak się tam dostać? Zwłaszcza gdy ma się obok siebie ostrą konkurencję, a za sobą – niejasną przeszłość? Po pięćdziesięciu latach w mieście pojawia się wnuczka Bronka, dziennikarka, która próbuje dociec, co tak naprawdę się wtedy zdarzyło. Ale co to znaczy „naprawdę”?… Plenerowy spektakl z muzyką na żywo i piosenkami. Teatralna fantazja osadzona w barwnej przeszłości Dolnego Śląska. Reżyseruje Lech Raczak, legenda polskiego teatru alternatywnego lat 70-tych i 80-tych, od lat 14 lat związany z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy, autor słynnego Tryptyku Rewolucyjnego (Dziady, Marat – Sade, Czas terroru), scenografia Piotr Tetlak, muzyka Łukasz Matuszyk. Występują aktorzy Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Spektakl trwa 60 min bez przerwy. Polski teatr w Legnicy istnieje od 1977 roku, a od 1999 nosi imię wielkiej polskiej aktorki Heleny Modrzejewskiej. Od 1994 r. kieruje nim Jacek Głomb. Konsekwentnie realizuje się tu koncepcję wiązania działalności artystycznej z przestrzenią miasta, realizując spektakle nie tylko na scenie w zabytkowym budynku z 1842 roku, ale również w zrujnowanych wnętrzach dawnych hal fabrycznych, restauracji czy sklepów. Owocem tej pracy są głośne, nagradzane spektakle. Do najsłynniejszych należą legnickie inscenizacje dramatów Szekspira, m.in. Koriolan (1998), Hamlet, Książę Danii (2001), Otello (2006), a także prapremiery dramatów współczesnych, często pisanych specjalnie dla Teatru Modrzejewskiej, np. Ballada o Zakaczawiu (2000), Made in Poland (2004), III Furie (2011), których inspiracją bywają często autentyczne lokalne historie i postacie. Siedem spektakli z Legnicy przeniesiono także do telewizji (najnowszy z nich to Orkiestra, 2013). Teatr prezentował swe przedstawienia publiczności w Polsce i za granicą, nie tylko w Europie (m.in. na Fringe Festival w Edynburgu), ale także w Rosji (wraz z Syberią), USA, Argentynie, Turcji. 
Więcej o spektaklu i teatrze:
http://www.wroclaw2016.pl/teatr-w-podworkach-

Skarb wdowy Schadenfreude Roberta Urbańskiego, to historia, jaka tuż po wojnie mogła się wydarzyć na każdym podwórku Dolnego Śląska. Ściągający zewsząd Polacy, próbujący ułożyć sobie życie na nowo, wprowadzają się do kamienicy. Nowi lokatorzy zdają sobie sprawę, że jedno z mieszkań pozostaje wciąż zamknięte. Rezyduje tam niemiecka wdowa, o której krążą sprzeczne informacje. Ciekawość sąsiadów rośnie, zwłaszcza że pojawia się wśród nich milicjant Bronek, trzymając w dłoni przydział na pokój w mieszkaniu wdowy. Rzecz idzie nie tylko o dach nad głową. Zamknięte lokum kusi tajemnicą. Ale jak się tam dostać? Zwłaszcza gdy ma się obok siebie ostrą konkurencję, a za sobą – niejasną przeszłość? Po pięćdziesięciu latach w mieście pojawia się wnuczka Bronka, dziennikarka, która próbuje dociec, co tak naprawdę się wtedy zdarzyło. Ale co to znaczy „naprawdę”?… Plenerowy spektakl z muzyką na żywo i piosenkami. Teatralna fantazja osadzona w barwnej przeszłości Dolnego Śląska. Reżyseruje Lech Raczak, legenda polskiego teatru alternatywnego lat 70-tych i 80-tych, od lat 14 lat związany z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy, autor słynnego Tryptyku Rewolucyjnego (Dziady, Marat – Sade, Czas terroru), scenografia Piotr Tetlak, muzyka Łukasz Matuszyk. Występują aktorzy Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Spektakl trwa 60 min bez przerwy. Polski teatr w Legnicy istnieje od 1977 roku, a od 1999 nosi imię wielkiej polskiej aktorki Heleny Modrzejewskiej. Od 1994 r. kieruje nim Jacek Głomb. Konsekwentnie realizuje się tu koncepcję wiązania działalności artystycznej z przestrzenią miasta, realizując spektakle nie tylko na scenie w zabytkowym budynku z 1842 roku, ale również w zrujnowanych wnętrzach dawnych hal fabrycznych, restauracji czy sklepów. Owocem tej pracy są głośne, nagradzane spektakle. Do najsłynniejszych należą legnickie inscenizacje dramatów Szekspira, m.in. Koriolan (1998), Hamlet, Książę Danii (2001), Otello (2006), a także prapremiery dramatów współczesnych, często pisanych specjalnie dla Teatru Modrzejewskiej, np. Ballada o Zakaczawiu (2000), Made in Poland (2004), III Furie (2011), których inspiracją bywają często autentyczne lokalne historie i postacie. Siedem spektakli z Legnicy przeniesiono także do telewizji (najnowszy z nich to Orkiestra, 2013). Teatr prezentował swe przedstawienia publiczności w Polsce i za granicą, nie tylko w Europie (m.in. na Fringe Festival w Edynburgu), ale także w Rosji (wraz z Syberią), USA, Argentynie, Turcji. Więcej o spektaklu i teatrze:http://www.wroclaw2016.pl/teatr-w-podworkach-

Drukuj/generuj pdf

Na skróty