15.03.2022
Paweł Cerkanowicz

Solidarni z Ukrainą

Solidarni z Ukrainą

Z inicjatywy burmistrza Gminy i Miasta Gryfów Śląski zorganizowano spotkanie integracyjno – informacyjne z  uchodźcami z Ukrainy.

W niedzielę 13 marca, trzydziestoosobowa grupa uchodźców zakwaterowanych  w Młyńsku, Uboczu i Krzewiu Wielkim została przewieziona autokarem PKS Voyager do Gryfowa Śląskiego.

Po zabytkach miasta oprowadził ich prezes Towarzystwa Miłośników Gryfowa Śląskiego Jan Wysopal.

Następnie grupa zwiedziła zespół boisk przy Szkole Podstawowej nr 1, gdzie o możliwościach skorzystania z nich poinformowała nauczycielka SP Agnieszka Cichoń.

Po zapoznaniu się z ofertą sportową, uchodźcy mieli możliwość zobaczyć Jezioro Złotnickie oraz odbyć spacer na zaporę wodną w Złotnikach Lubańskich pod przewodnictwem inspektor UGiM Agnieszki Muszki.

Kolejnym punktem spotkania była wizyta w gryfowskim ratuszu, gdzie burmistrz Olgierd Poniźnik przekazał uchodźcom niezbędne informacje, wynikające z ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy, podpisanej w sobotę przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Najwięcej pytań dotyczyło możliwości kontynuowania nauki szkolnej przez dzieci oraz  podjęcia pracy.

Spotkanie zostało przygotowane przez pracownice Urzędu Gminy i Miasta inspektor Agnieszkę Muszkę i  referent Andżelikę Król. Po spotkaniu uczestnicy powrócili do miejsc tymczasowego zakwaterowania.

Podziękowania

Chcę serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji spotkania z uchodźcami z Ukrainy:

– kierowcy  z PKS Voyager – panu Grzegorzowi Bruchalowi,

– tłumaczowi języka ukraińskiego panu Maximowi z firmy El-Stan,

– prezesowi TMG panu Janowi Wysopalowi,

– pracownikom Urzędu Gminy i Miasta Andżelice Król i Agnieszce Muszce.

Spotkania zmierzające do integracji uchodźców będziemy kontynuować.

Najbliższe spotkanie dla tej grupy zadeklarowała Proszówka. Rada Sołecka wspólnie ze Stowarzyszeniem Rozwoju Proszówki zamierza zorganizować wizytę w gospodarstwie z alpakami, ognisko integracyjne oraz gry i zabawy na wzgórzu Św. Anny.  Spotkanie odbędzie się w sobotę 19 marca br. o godz. 15:00.

 

Burmistrz Gminy i Miasta

/-/ Olgierd Poniźnik

Drukuj/generuj pdf

Na skróty