27.05.2015
Agnieszka Muszka

Śladami Karkonosza

Śladami Karkonosza

Wyprawa w Karkonosze to nie tylko okazja do podziwiania piękna natury, ale także wspaniałej przygody poprzez zabawę. Teraz będzie to możliwe w ramach nowatorskiego projektu. Do odkrycia skarbów Karkonosza i Przedgórza Karkonoszy 10 przedstawicieli polskich mediów, w tym Ziemi Lubańskiej, zaprosił czeski Związek Miast i Gmin Karkonoskich (Krkonoše – Svazek Měst a Obcí). Od 13 do 15 maja br. dziennikarze z Polski poznawali uroki Karkonoszy i Przedgórza, będąc zarazem jedną z pierwszych grup, która miała okazję przetestować najnowszy produkt turystyczny regionu – grę pn. „Śladami Karkonosza” (”Po stopách Krkonoše”), obejmującą swoim zasięgiem aż 40 ciekawych miejsc na mapie północnych Czech, która przygotowana została po w języku czeskim, polskim, niemieckim i angielskim. Przedsięwzięcie to zostało sfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Jak powiedziała przedstawicielka organizatorów wyprawy Dáša Palátková – w karkonoskim ośrodku informacji można otrzymać za darmo dwie składane mapki z miejscami na przybijanie pieczątek, a następnie należy odwiedzić „pieczątkowce” miejsca, odpowiedzieć na jakieś pytanie lub rozwiązać zadanie. Gra w wesoły sposób oprowadza po bajkowych Karkonoszach. Z kolei druga mapka wiedzie drogą Karkonosza na Przedgórze Karkonoszy – np. do ZOO w Dvůr Králové, do ogrodów klasztornych i centrum edukacji ekologicznej KRTEK w Vrchlabi, do firmy RAUTIS w miejscowości Poniklá (produkującej małe szklane ozdóbki choinkowe), na zamek Pecka, barokowy kompleks klasztorno-szpitalny Kuks, pokazuje ścieżki edukacyjne, czy też prowadzi na szczyt Medvědina (1235 m n.p.m.) itp. Za 15, 30 i 50 pieczątek zebranych w Karkonoszach lub za 10, 15, i 20 pieczątek zebranych na terenie ich przedgórza dzieci otrzymają w ośrodku informacji mały prezent.

Wyprawa prasowa śladami Karkonosza była więc wyjątkową przygodą, która pokazała bogactwo Karkonoszy i ich piękno, to świetny pomysł na turystykę aktywną, powiązaną z zabawą zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Takiej propozycji naszych czeskich sąsiadów nie można przegapić i już latem tego roku zachęcamy do skorzystania z niej.

Szczegóły projektu i wiele innych przydatnych w trakcie wędrówki po czeskich Karkonoszach informacji znajdziecie na stronie internetowej www.krkonose.eu/pl lub www.pohadkove.krkonose.eu, a także korzystając ze specjalnej aplikacji mobilnej Krkonoše.

Ziemia Lubańska

Drukuj/generuj pdf

Na skróty