18.10.2011
Agnieszka Muszka

Przygotowujmy się bezpiecznie do Dnia Wszystkich Świętych

Przygotowujmy się bezpiecznie do Dnia Wszystkich Świętych

Mamy już połowę października i Dzień Wszystkich Świętych zbliża się dużymi krokami. W tym poprzedzającym to święto okresie, licznie odwiedzamy groby swoich bliskich. W ciszy, spokoju i zadumie, porządkujemy miejsca spoczynku. Niestety tą chwilę może zakłócić ktoś, kto odwiedził cmentarz w zupełnie innym celu. Niektórzy ten okres i nasze roztargnienie wykorzystują, jako okazję do kradzieży.

By nic nie zakłóciło chwili, którą poświęcamy naszym zmarłym bliskim, policjanci przypominają, że musimy się do tego odpowiednio przygotować. Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy ze sobą dużych kwot pieniędzy. Nie będą nam tam potrzebne, a mogą paść łupem złodziei kieszonkowych. Zabierzmy ze sobą tylko tyle gotówki ile będzie nam potrzebne do kupienia zniczy i wiązanek.

 

Robiąc porządki na grobie i wokół niego oraz zapalając znicze, nie spuszczajmy z oka torebki, płaszcza czy innych wartościowych przedmiotów. Dobrze jest, gdy ktoś bliski, znajomy może nam towarzyszyć na cmentarzu. Wtedy mamy większą możliwość przypilnowania naszych rzeczy osobistych.

 

Będąc na cmentarzu zwracajmy uwagę na osoby w naszym otoczeniu, które wydaje się, że przebywają tam bez wyraźnego celu. Jeśli ich zachowanie jest podejrzane, poinformuj o tym pracowników cmentarza lub Policję.

 

Często znamy, choćby z widzenia osoby, które opiekują się sąsiednimi grobami. Jeśli spotkamy więc tam kogoś innego, zainteresujmy się tym. Możemy zawsze spytać kim ta osoba jest. Jeśli wyjaśnimy powód naszego zainteresowania, nikt zapewne nie będzie miał nam tego za złe.

 

Pamiętajmy o tym, aby pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy, w miarę możliwości trzymać w wewnętrznej kieszeni ubrania. Na pewno utrudnimy w ten sposób złodziejowi ewentualną próbę kradzieży. W tym okresie nie możemy również zapomnieć o naszych dzieciach.

 

W okresie jesienno – zimowym, szybko zapada zmrok. Odwiedzając groby, spotykamy się na cmentarzu często z krewnymi czy znajomymi. Dzieci nie zawsze są zainteresowane tematami naszych rozmów – szukają sobie w tym czasie innych zajęć. Chwila nieuwagi wystarczy aby w tłoku, wśród grobów dziecko zgubiło się.

 

Okres ten, to także przygotowanie się kierowców do podróży, często w odległe regiony naszego kraju, ale także i na miejscowe nekropolie. Duże natężenie ruchu i utrudnienia, wynikające z wymienionych okoliczności, wprowadzonych okresowo rozwiązań organizacji ruchu drogowego i zmiennych, często trudnych warunków panujących na jezdni, to także sytuacje, z którymi musimy się w tym czasie zmierzyć.

 

Dlatego tak ważnym jest, abyśmy pamiętali o tym by dostosować prędkość do warunków pogodowych, zachować bezpieczne odległości między pojazdami, sprawdzić przed wyjazdem, a podczas jazdy korzystać zgodnie z przepisami ze świateł, w które wyposażony jest nasz samochód. Nie zapominajmy także o pasach bezpieczeństwa i urządzeniach do bezpiecznego przewożenia dzieci. Wysiadając już z samochodu przed cmentarzem, upewnijmy się, że go dokładnie zamknęliśmy (zamki w drzwiach, bagażnik, szyby). Nie zostawiajmy także na widoku rzeczy wartościowych.

 

Aby dojazd do cmentarza odbył się bezpiecznie i w miarę możliwości jak najsprawniej, stosujmy się do poleceń funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej, którzy podczas święta będą we wszystkich newralgicznych dla ruchu miejscach.

 

Źródło: KWP Wrocław

Oficer Prasowy KPP Lwówek Śląski

asp. szt. Marek Madeksza

Drukuj/generuj pdf

Na skróty