28.08.2009
Agnieszka Muszka

Przed dożynkami

Przed dożynkami

Chociaż żniwa nie są w pełni zaawansowane ze względu na niesprzyjającą pogodę, to jednak przygotowania do tegorocznego święta plonów rozpoczęły się pełną parą. Tym razem dożynki odbędą się w najmniejszym z gryfowskich sołectw – w Wolbromowie.

Uroczystości dożynkowe zaplanowano na 13 września i jak zwykle rozpocznie je uroczysta Msza św. o godz. 14.00. Jednak władze gminy nie do końca były przekonane, czy z uwagi na o połowę niższe plony jest sens organizowania tego wydarzenia.

– W związku z tym stanęliśmy przed znakiem zapytania, czy organizować dożynki czy też nie – tłumaczy burmistrz Gryfowa Olgierd Poniźnik. – 4 sierpnia w Wolbromowie odbyło się spotkanie z mieszkańcami tej najmniejszej wsi, którzy powiedzieli, że podejmą się organizacji tegorocznych uroczystości dożynkowych, by zachować tradycję.

Z pewnością będzie skromniej, ale jednak się odbędą. Początek będzie miał miejsce na boisku sportowym w Wolbromowie, które jest właśnie urządzane, bo gmina pozyskała od Agencji Nieruchomości Rolnej półhektarową łąkę i dołącza ją do tego co jest już własnością samorządu.

– W ramach tych uroczystości sprawowana będzie Msza święta, odbędzie się również ceremoniał dożynkowy, a także wręczenie odznak Zasłużony dla Rolnictwa, które otrzyma osiem osób – wylicza Olgierd Poniźnik. – Zostali także już wybrani starostowie tegorocznych dożynek, którymi są najlepsi rolnicy Wolbromowa.
Starościną rolniczego święta została Elżbieta Rak, która wspólnie z mężem prowadzi gospodarstwo, jest działaczem rady sołeckiej, a wcześniej kandydowała do rady miejskiej. Drugim reprezentantem rolników gminy został Eugeniusz Kumoś, który również jest jednym z największych gospodarzy i do tego jeszcze działaczem OSP. Po oficjalnej części nie może zabraknąć również i tej artystycznej. Będzie więc prezentacja trzech miejscowych zespołów folklorystycznych – Rząsinianek, Sołtysowych Gryfinek i grupy Gryfowianie, jak i tradycyjny już turniej sołectw o puchar przechodni burmistrza oraz konkurs na wieńce dożynkowe, w którym tym razem przewidziane są nagrody finansowe. Warto zatem już dziś tę wrześniową niedzielę zarezerwować na dobrą zabawę i świętowanie w iście ludowym duchu.
(Alois)

Ziemia Lubańska Nr 16(375) * 26.08-9.09.2009

Drukuj/generuj pdf

Na skróty