Profesor Miodek w Gryfowie
22 maja br. Gimnazjum im. Kombatantów Ziemi Gryfowskiej w Gryfowie Śl. gościło znanego językoznawcę i popularyzatora wiedzy o języku polskim – prof. Jana Miodka.
Wyjątkowego gościa powitała dyrektor Alicja Kownacka, a następnie wszyscy zebrani w auli szkoły – przedstawiciele władz gminy z burmistrzem Olgierdem Poniźnikiem, sekretarzem gminy Jerzym Andrzejczakiem, przewodniczącą Rady Rodziców Martą Krawczyk, ks. dziekanem Krzysztofem Kurzeją, a także nauczyciele i uczniowie, obejrzeli montaż słowno-muzyczny nawiązujący do postaci Władysława Stanisława Reymonta, tradycji, zwyczajów i języka. Słowo mówione przeplatane było licznymi melodiami ludowymi w wykonaniu zespołu wokalno–instrumentalnego. Można więc było usłyszeć „Prząśniczkę”, „A jak będzie słońce i pogoda”, „Szła dzieweczka do laseczka”.
Po tym artystycznym występie głos zabrał profesor Jan Miodek, który opowiedział o przeszłości ziem Dolnego Śląska, wyjaśnił etymologię słowa „Śląsk”, które znaczy „ociekający wodą”, wspomniał o odmianie wszystkich polskich nazwisk, potocyzacji języka polskiego w sytuacjach, kiedy powinien być od bardziej „odświętny”, nadmiernym stosowaniu słowa ciężko/ciężki, o akcencie, intonacji, zaimkach „mnie” i „mi” i spójnikach „że”, „iż” itp. Potem uczniowie zadawali pytania. Najbardziej ciekawiło ich życie, upodobania smakowe i czytelnicze najpopularniejszego mieszkańca Wrocławia niż poprawność językowa. Na koniec wręczono profesorowi Miodkowi pamiątki, które z pewnością będą mu się kojarzyć z wizytą w Gryfowie Śl.
– To było wyjątkowo serdeczne spotkanie i ciekawa lekcja języka polskiego, która na pewno pozostanie przez długie lata w pamięci – mówi dyrektor gryfowskiego gimnazjum Alicja Kownacka. – Jestem wdzięczna pani Danucie Dobrzańskiej, bez której pomocy nie dostąpilibyśmy zaszczytu spotkania się z prof. Janem Miodkiem w murach naszej szkoły.