22.01.2010
Agnieszka Muszka

Powojenny Gryfów

Powojenny Gryfów

Wszystko wskazuje na to, że Gryfów w 2010 roku wzbogaci się o kolejną ciekawą monografię traktującą o historii miasta i gminy. Tym razem będzie to okres powojenny.

Nad całością książki czuwa Robert Skrzypek – pasjonat historii Gryfowa i do tego przewodniczący Rady Miejskiej. Od kilku lat, w miarę możliwości, zbiera materiały na temat historii swego miasta.

 

Dwa lata temu byłem na spotkaniu z ludźmi, którzy też się takimi rzeczami zajmują i dogadaliśmy się, że wspólnie razem przez ten czas będziemy intensywnie pracować nad zebraniem materiałów do publikacji – mówi Robert Skrzypek. – Książka w tej chwili jest już gotowa. To jest taka pierwsza próba przedstawienia powojennej historii Gryfowa i mam nadzieję, że się to ludziom spodoba.

 

Będzie to historia Gryfowa Śląskiego od 1945 do 2008 roku. W książce, w 22 rozdziałach, opisane zostały wydarzenia od ostatniego roku II wojny światowej, pierwsze lata powojenne jak Polacy przejmowali władzę, jak w mieście stacjonował garnizon radziecki, materiały bezpieki, przez szkolnictwo i życie gospodarcze do 1990 roku. Czytelnik znajdzie w tej monografii także wspomnienia ludzi, którzy w Gryfowie w pierwszych latach po wojnie przebywali. Atutem publikacji będzie także duża ilość zdjęć m.in. burmistrzów, naczelników i rad narodowych.

 

Ziemia Lubańska Nr 2(385) * 20.01-3.02.2010

Drukuj/generuj pdf

Na skróty