26.04.2016
Agnieszka Muszka

Porządkowanie brzegów jeziora

Porządkowanie brzegów jeziora

     Jezioro Złotnickie jest jednym z najpiękniejszych zakątków południowo-zachodniej Polski. Jest to zbiornik zaporowy (jezioro zaporowe) na rzece Kwisie, między Gryfowem Śląskim a Leśną. Powstało w wyniku przegrodzenia rzeki zaporą poniżej Gryfowa Śląskiego w roku 1924.

     Szerokość jeziora waha się w granicach od 150 do 300 metrów, a głębokość przy tamie sięga 30 metrów, w zależności od stanu wody. Zbiornik może pomieścić 12.4 mln m³ wody, a powierzchnia lustra jeziora wynosi 120 ha. Podczas intensywnych opadów deszczu spokojna Kwisa zamienia się w rwącą rzekę i wpływając do zbiornika niesie ze sobą różne rzeczy, w tym wyprodukowane przez człowieka i pozostawiane nad jej brzegiem śmieci.

     Terytorialnie do Gminy Gryfów Śląski należy jedynie niewielka część, dawny Ośrodek Wypoczynkowy „U Macy”. Pozostałe brzegi jeziora należą do Gminy Olszyna i Gminy Leśna.

     Pomimo tego, że do Gminy Gryfów Śląski należy niewielka część brzegów jeziora, bo granice gminy od strony miejscowości Wieża kończą się wraz z ogrodzeniem dawnego Ośrodka Wypoczynkowego „U Macy”, druga zaś strona należy do Gminy Olszyna, to mieszkańcy Gryfowa Śląskiego chętnie włączają się do akcji porządkowania tych pięknych terenów.

     Dzień Ziemi tj. 22 kwietnia bieżącego roku Gmina Gryfów Śląski przy współudziale Nadleśnictwa Świeradów Zdrój, uczciła posprzątaniem znacznego obszaru brzegów jeziora na trasie od ul. Partyzantów w Gryfowie Śląskim do kładki na jeziorze.

     Efekt tych prac prezentujemy poniżej.

Drukuj/generuj pdf

Na skróty