22.03.2013
Agnieszka Muszka

Polska Cyfrowa Równych Szans czyli spotkania z internetem

Polska Cyfrowa Równych Szans czyli spotkania z internetem

W ubiegłym roku Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wraz ze Stowarzyszeniem „Miasta w internecie” zawarło umowę na realizację ogólnopolskiego projektu pod nazwą Polska Cyfrowa Równych Szans. Celem jest włączenie generacji osób powyżej 50 roku życia do cyfrowego świata.

W Polsce z internetu korzysta 60 procent Polaków, ale sposród 13 milionów osób w wieku powyżej 50 roku życia, z internetu korzysta tylko 3 miliony osób ! Dlaczego tak niewiele? Okazuje się, że nie chodzi o dostęp do komputera czy internetu. Bo w wielu domach i komputer i internet jest, ale korzystają z niego młodzi lub bardzo młodzi. Osoby po pięćdziesiątce często mówią, że to ich przerasta, ze boja się coś zepsuć, że to nie dla nich, że zbyt skomplikowane.

Ale internet nie jest taki straszny! O czym łatwo można się przekonać. W Polsce przeszkolono prawie 3 tysiące wolontariuszy, którzy chcą zachęcić osoby starsze do korzystania z tych przyjaznych ludziom urządzeń elektronicznych. Komputera, telefonu, internetu…

  W Gryfowie Śląski i całej gminie sukcesywnie będą pojawiały się miejsca, gdzie będzie można w przyjaznej i ciepłej atmosferze zasiąść przed ekranem i pożeglować bezpiecznie w nieznane…

Latarniczki Polski Cyfrowej Równych Szans Henryka Socha-Zawadzka i Małgorzata Walczak już zaczynają realizować swoje Lokalne Plany Działania w Gryfowie i okolicach. Nie taki internet straszny czyli polub wnuka na facebooku.  i Sami swoi – internet dla mas , dwa przedsięwzięcia ruszają już w tym miesiącu.

Władze Miasta i Gminy bardzo przychylnie odniosły się do projektu. W Gryfowie jest kilka miejsc, gdzie spotkania z chętnymi można poprowadzić. W niektórych wsiach także jest dostęp do internetu. Tam chcemy dotrzeć przede wszystkim. I dotrzemy. Już wkrótce dokładne informacje gdzie i kiedy można spotkać Latarniczki i wziąć udział w spotkaniach z internetem.                      

Henryka Socha-Zawadzka

Drukuj/generuj pdf

Na skróty