17.11.2010
Agnieszka Muszka

Pastelowe impresje

Pastelowe impresje

29. października w gryfowskim ratuszu odbył się wernisaż wystawy zt. „Pastel”, podczas której zaprezentowane zostały prace znakomitej gryfowskiej plastyczki Marzeny Staliś.

Prace prezentowane na wystawie powstały w wyniku fascynacji możliwościami tej techniki. Miękkość i dostępność kruchej kredki, możliwość pracowania dłońmi, rozcierania kolorów, barwy dające się łączyć w nieskończone kombinacje. To wszystko sprawia, że autorka lubi pracować tą technika od wielu lat.

 

Marzena Staliś z pewnością jest osobą znaną w regionie. Głównie przez swoja artystyczna działalność. Nie tylko maluje, ale także rysuje i pisze wiersze. Jest członkinią Grupy Literackiej „METAFORA” działającej przy Bibliotece Publicznej w Gryfowie.

 

Marzena Staliś przyjechała do nas 20 lat temu z dalekiego Konina i tak  jej  się u nas spodobało, że została na stałe – mówiła podczas otwarcia wernisażu dyrektor Biblioteki Publicznej Marzena Wojciechowska. – Tym samym Konin stracił, a Gryfów zyskał wszechstronnie uzdolnioną plastyczkę.
Od 15 lat prowadzi pracownię plastyczna przy ośrodku kultury, bo właśnie praca z dziećmi jest tym, co lubi najbardziej. To zajęcie, które ją uskrzydla i inspiruje. W 2009 roku za osiągnięcia na niwie kultury i sztuki gryfowska artystka została uhonorowana odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”.
Podczas wernisażu uczestnicy mogli podziwiać jednak nie tylko znakomite prace Marzeny Staliś, ale i dać się porwać artystycznemu uniesieniu dzięki uczniowi kl. III gimnazjum w Gryfowie – Pawłowi Zatońskiemu, który wykonał utwór Dla Elizy i Menuet G-Dur Ludwiga van Beethovena oraz Nokturn es mol Opus.9 Fryderyka Chopina.
Wyjątkową wystawę Marzeny Staliś oglądać można na piętrze gryfowskiego ratusza.

 

 

Ziemia Lubańska Nr 22(405) * 17.11-1.12.2010

Drukuj/generuj pdf

Na skróty