31.03.2011
Agnieszka Muszka

Obowiązki właścicieli zwierząt

Obowiązki właścicieli zwierząt

Właścicielom psów przypominamy, że podstawowym aktem prawnym regulującym obowiązki posiadaczy psów jest uchwała Rady Miejskiej Gminy Gryfów Śląski Nr LXXIV/260/06. z dnia  27 września 2006 r.  w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy i miasta Gryfów Śląski.

Uchwała w rozdziale IX mówi wyraźnie, że:

 

  • właściciel zobowiązany jest zapewnić pełny nadzór i ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzę,
  • utrzymywanie zwierząt domowych nie może powodować dla innych osób zamieszkujących w  nieruchomości  lub  nieruchomościach sąsiednich, uciążliwości takich jak hałas, odór itp.,
  • zwierzęta  domowe (zwłaszcza  psy) mogą być wyprowadzane wyłącznie pod nadzorem osoby, która jest zdolna do   kontroli zachowania się zwierzęcia. Pies może być prowadzany tylko na smyczy, a w  przypadku psów ras średnich, dużych i olbrzymich bądź uznanych za agresywne powinien mieć założony kaganiec. Zwolnienie psa ze smyczy dozwolone jest jedynie na terenie mało uczęszczanym przez ludzi.
  • systematyczne szczepienie przeciwko wściekliźnie zgodnie z art. 56 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt zawiera przepisy prawne związane z relacjami człowiek-zwierzę uwzględniające postanowienia Rady Europy zawarte w jej 32 dyrektywach, w tym dotyczące przewozu zwierząt, handlu zwierzętami i obowiązków sanitarnych i epidemiologicznych. 
  • właściciel jest zobowiązany do usunięcia nieczystości spowodowanych przez psa (mandat od 100 do 500 zł),

 

Zabrania się wyprowadzania zwierząt na tereny:

 

  • placów zabaw dla dzieci,
  • ośrodków szkolno-wychowawczych,
  • budynków użyteczności publicznej (w sensie dostępności do budynku niezależnie od tytułu własności),
  • kąpielisk i fontan miejskich.

 

Dodatkowe obowiązki względem właścicieli psów wynikają z ustawy o ochronie zwierząt a w szczególności z rozporządzenia w sprawie wykazu psów ras uznawanych za agresywne.

 

Zgodnie z art. 108 Kodeksu wykroczeń: Kto szczuje psem człowieka, podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany.

 

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt – Dz. U. z 2004 r. Nr 69 poz. 625.

 

Nie każdy wie, że 1 lipca obchodzimy Dzień Psa – jedynej istoty na świecie, która "bardziej kocha ciebie niż siebie samego" (J. Billings). Jeśli dla Was to za mało, przygotowaliśmy listę 10. powodów, dla których warto sprawić sobie czworonożnego przyjaciela.

Powód 1.: pies Cię nie ocenia. Nie obchodzi go jak wyglądasz, ile masz kilogramów nadwagi, z kim się zadajesz, nie przeszkadza mu Twoje chrapanie, ani muzyka jakiej słuchasz. A co najważniejsze, nie interesuje go nawet zasobność Twojego portfela!

Powód 2.: pies zawsze Cię powita. Nikt nie powita Cię z taką radością, kiedy skonany wrócisz po całym dniu pracy do domu. A co najlepsze, jeśli w drzwiach stanie piękna Penelope Cruz czy przystojny George Clooney – on i tak wybierze właśnie Ciebie.

Powód 3.: pies ułatwia nawiązywanie kontaktów towarzyskich. Nawet nie wiesz, jak wielu psich przyjaciół można poznać podczas spacerów z czworonogiem. Pies ułatwia również kontakty damsko-męskie. Nie ma lepszego sposobu na podryw niż przesympatyczny pupil. Więcej w artykule: Podryw na psa.

Powód 4.: pies może mieć pozytywny wpływ na Twoje dziecko. Dobry kontakt dziecka z psem wspomaga jego rozwój emocjonalny i społeczny. Uczy respektu, szacunku, wrażliwości oraz odpowiedzialności wobec zwierząt i ludzi. Przeczytaj artykuł: Dziecko i pies – to się może udać!

Powód 5.: pies zawsze Cię wysłucha. Psu możesz się wyżalić, pochwalić czy zwierzyć z największych sekretów. Zawsze znajdzie dla Ciebie czas i nigdy da po sobie poznać, że go nudzisz. A co najważniejsze – zachowa dla siebie wszystkie Twoje tajemnice.

Powód 6.: psy mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Właściciele tych czworonogów odczuwają większą radość życia, są bardziej aktywni i mniej podatni na stres. Dowiedziono również, że osoby posiadające psa mają niższy poziom cholesterolu i tłuszczu we krwi. Więcej przeczytasz w artykule: Właściciele zwierząt żyją dłużej.

Powód 7.: przy psie zapomnisz o nudzie. Nie masz co zrobić z wolnym czasem, brakuje Ci zajęcia? Pies dostarczy swojemu człowiekowi niezapomnianych wrażeń. Pogryzione meble i buty, mokre plamy na dywanie, zabawa w "co mi zrobisz, jak mnie złapiesz", zjadanie śmieci na spacerach, sierść w talerzu zupy – to mniej ekstremalne przykłady.

Powód 8.: pies to doskonała wymówka. Nie wiesz jak skończyć nudną rozmowę telefoniczną, jak wykręcić się ze spotkania czy wyjść wcześniej z nieudanego przyjęcia? Wystarczy powiedzieć magiczne zdanie: bardzo mi przykro, ale muszę wyjść z psem na spacer. To naprawdę działa!

Powód 9.: pies pomaga prowadzić aktywny tryb życia. Od dawna planujesz zmienić swój tryb życia na bardziej aktywny, ale wciąż brak Ci motywacji? Pies sprawi, że ruch na świeżym powietrzu stanie się dla Ciebie przyjemnością. Zyskasz też towarzystwo na długie spacery.

Powód 10.: zyskasz przyjaciela na dobre i na złe, który zawsze będzie Ci wierny. Czy może być coś cenniejszego?

Drukuj/generuj pdf

Na skróty